Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przepis na srebrny lut.
#11
srebrofigaro napisał(a):I PAMIĘTAJCIE KTO CHCE SPRÓBOWAĆ ŻE NOWE GROSZÓWKI JUŻ SIĘ NIE NADAJĄ NA LUT.

Dlaczego? To mosiądz z dużą zawartością cynku, czyli miedź + cynk - składniki lutu.

Cytat:w skład jednego grosza wchodzi 1% manganu, 40% cynku oraz 59% miedzi.

A mangan? Tylko ulepsza lut, dodając mu plastyczności i na pewno nie szkodzi.

Cytat:Stopy srebra.
Głównym składnikiem stopów srebra jest miedź. Często są stosowane stopy srebra z cynkiem, kadmem, manganem, niklem i palladem,

Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#12
''3 marca 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety o nominałach 1 gr, 2 gr i 5 gr, wykonane ze stali powlekanej mosiądzem i ze zmienionym wizerunkiem awersu. Materiał, z którego są zrobione jest wart mniej niż w przypadku poprzednich groszówek.''
no nie bardzo bo są stalowe...
Odpowiedz
#13
Może spawaczom się do czego przydadzą w stoczni np:? albo trzeba drapać mosiądz i wtedy rzeczywiście cactoosowe reklamówki z grosiakami będą bardzo uzasadnione. Na marginesie, slyszałem dzisiaj w radio, że jakiś samochód nowy będzie nazywał się cactoos.
Odpowiedz
#14
A nie wiedziałem o tych nowych monetach i nie widziałem chyba nawet. Te które mam są więc już stare.
Dobrze, że się zaopatrzyłem, bo lut wychodzi z nich bajka. Na marginesie, to zapowiadali wycofanie
nominałów jedno i dwugroszowych, ale jak zwykle prawda jest jak w radiu Erewań.Ząbki


Np.taka:

Radio Erewań podaje: Grupa rolników ukraińskich zaatakowała pracujący w polu rosyjski traktor.
Traktor odpowiedział celnym ogniem kilku dział rakietowych, po czym odleciał w kierunku Moskwy.
Ministerstwo Rolnictwa ostrzega ukraińskich towarzyszy, że jeśli incydent się powtórzy, na pola
zostaną wysłane kombajny.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#15
Zawsze mnie "intrygowalo" i obserwowalemz zainteresowaniem kolegow ,ktorzy z garscia drobnych i waga wyliczali "za ile" poplynie dobry lut Ząbki
Osobiscie zmodyfikowalem sobie (proba) lut z cynkiem Zastawniaka i tak niereformowalnie trwam .

ps.
Pytanie do Radia Erewań:
- Czy to prawda, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają darmo mercedesy?
- Tak, to prawda, z tym że nie w Moskwie a w Leningradzie, nie na Placu
Czerwonym,tylko na Newskim Prospekcie,nie mercedesy tylko rowery i nie rozdają
Tylko kradną.

- Jak to mozliwe, ze USA i UE przysylaja nam zboze?
- ..... To wszystko przez ich katastrofalna nadprodukcje.
nie wiem, nie znam sie ...ale sie chetnie wypowiem .
Odpowiedz
#16
(10-04-2014, 07:28 AM)Erddill napisał(a): Zawsze mnie "intrygowalo" i obserwowalemz zainteresowaniem kolegow ,ktorzy z garscia drobnych i waga wyliczali "za ile" poplynie dobry lut Ząbki

U mnie to nie kwestia za ile, ale jak łatwo.
Topienie cynku jest upierdliwe i niezdrowe a w monecie mam już gotowy stop.
W życiu trzeba sobie umieć radzić - jak mawiał stary baca, wiążąc buta gąsienicą.Ząbki
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#17
Luty z monetki są bardzo dobre, ja każdemu polecam spróbować, bardzo ładnie ten lut płynie.
Odpowiedz
#18
Nowe monety łatwo rozpoznać. Po stronie orzełka. "Poniżej orła, półkolem, od lewej strony ku prawej, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. W otoku stylizowane pierścienie, w górnej części przecinające się, u dołu rozdzielone oznaczeniem roku emisji."
W starych monetach nie było tych pierścieni i napis RZECZPOSPOLITA POLSKA był na całym obwodzie monety.
Jak lut twardy 10 g srebra do 1g monet, miękki 10 g srebra do 3 g monet, to czy średni będzie 10g srebra do 2 g monet?
Na to wygląda.
Odpowiedz
#19
Dobierz sobie doświadczalnie.
Pamiętaj, że ten twardy o proporcjach 10-1 jest WYŁĄCZNIE do srebra 0.999,
czyli do carg. Chodzi o to, że wlutowując próg, nie ucieka ci lut z połączenia cargi.
Oczywiście progi wlutowujesz lutem o niższej temp. top - czyli np. o prop. 10-2
Próba lutowania 925 lutem twardym 10-1, skończy się stopieniem wyrobu.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#20
Tak na dobrą sprawę jak się starać to i 800 nie ucieka a nawet 700 ale oczywiście wygodniej trudniej płynącym. Ja po latach pracy głównie w złocie, teraz robię głównie w srebrze i jak miałem wcześniej pod ręką tylko 700, tak szybko w lutowaniu carg wprowadziłem 800 i myślałem jeszcze o wyższym, bo rozpływanie to właściwie mnie nie dotyczy ale jak się bardzo przyjrzeć tym wyrobom bliżej to tak jak wcześniej wspomniałeś ten niższej próby może być widoczny w postaci kreski a tego nie pragnę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości