Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alpaka! mam pytanie
#1
Dostałam w prezencie duzy kawał blachy z Alpaki ,nigdy z czegos takiego nie robiłam. Metal jest ładny i postanowiłam coś z tego porobić tylko nie wiem jak. Czym to sie lutuje ,czy lutem do srebra? Czy cyną? Wiem ze w tym nie ma ani grama srebra ale nazywa to sie jak zobaczyłam w internecie "Nowe srebro". Czy ktos z was już z tego coś robił. Czym to lutować? Czy to można repusować ? W ogóle wszystkie wiadomosci jak to ugryść mile widziane.
Odpowiedz
#2
mosiądz wysokoniklowy. mam kawał blachy, twardy, mało plastyczny jak dla mnie, ale może mam taką odmianę bo są rózne o różnych właściwosciach.
wiem ze dobzre daje sobie rade w mokume gane, wiec kowalny i plestyczny choć troche być musi, da sie zgrzewać. lutowanie...ja bym lutował srebrem, cyna szarzeje po jakimś czasie.
Odpowiedz
#3
(09-13-2012, 12:58 PM)bart napisał(a): mosiądz wysokoniklowy. mam kawał blachy, twardy, mało plastyczny jak dla mnie, ale może mam taką odmianę bo są rózne o różnych właściwosciach.
wiem ze dobzre daje sobie rade w mokume gane, wiec kowalny i plestyczny choć troche być musi, da sie zgrzewać. lutowanie...ja bym lutował srebrem, cyna szarzeje po jakimś czasie.

Srebrny lut do takiego badziewia mogę spróbować , a cyna nie ciemnieje jak się ja posmaruje antyoksydantem do nabycia w sklepach witrazowych. Mam witraż co go zrobiłam 6 lat temu i cyna jak nowa. Tą alpakę chciałabym wykorzystać bo ładny to metal z wygladu ,mój nie jest taki sztywny. Spróbuję lutem do srebra ale nie wiem czy od palnika ta alpaka nie zmieni koloru tak jak srebro. Srebro wrzucasz do kwasku i znów jest białe a jak w kwasku zachowa sie alpaka to nie mogę przewidzieć. spróbuję i cyną i srebrnym lutem i zobaczymy co wyjdzie. Nie wiem tylko jak to robią fachowcy. Jest pełno w internecie wyrobów z alpaki więc czymś lutuja.

Odpowiedz
#4
Magda, z alpaką możesz robić to samo, co robisz ze srebrem. Co do lutowania - lutuj lutem do srebra. Jak sobie potem dłuższą chwilę poleży w kwasku to nie trzeba jej będzie bardzo czyścić. Alpaka jest fajna, ale rzeczywiście po pewnym czasie ciemnieje. Najlepiej zabezpieczać ją lakierem bezbarwnym.
Odpowiedz
#5
(09-14-2012, 01:29 PM)Olga Sarafin napisał(a): Magda, z alpaką możesz robić to samo, co robisz ze srebrem. Co do lutowania - lutuj lutem do srebra. Jak sobie potem dłuższą chwilę poleży w kwasku to nie trzeba jej będzie bardzo czyścić. Alpaka jest fajna, ale rzeczywiście po pewnym czasie ciemnieje. Najlepiej zabezpieczać ją lakierem bezbarwnym.

Dzięki spróbuję coś zrobić bo mam tego spory kawałek, czy ty z tego robiłaś?
Odpowiedz
#6
I jak Magda? Robiłaś coś z tej alpaki? Lutowałaś ją? Kształtowałaś jakoś?
Właśnie przymierzam się do zakupu arkusika, bo potrzebuję na bazę klamry do paska i ciekawa jestem czego się spodziewać. Uśmiech
Odpowiedz
#7
Alpaka nie nadaje się na biżuterię typu bransoletki, pierścionki i wisiorki - czyli stykającą się ze skórą - ponieważ zawiera duże ilości niklu, który jest silnym alergenem. Wyroby z alpaki trzeba pokrywać galwanicznie metalami szlachetnymi.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#8
W tym wypadku nie stykałaby się ze skórą - chcę zrobić z alpaki konstrukcję klamry do paska. Ozdobne elementy, wyrzeźbione z artclay srebra chcę nalutować na alpakową blaszkę gr. 1 mm - nie będzie za cienka? Myślałam o blaszce mosiężnej albo miedzianej, ale byłby spory kontrast kolorystyczny ze srebrem, a niekoniecznie o to mi chodzi, więc pomyślałam o alpace.
W takim wypadku chyba nie muszę tego niczym pokrywać?
I jeszcze pytanie o oksydowanie - jak alpaka zachowa się w oksydzie na zimno do srebra?
Odpowiedz
#9
Alpaka nie reaguje na oksydę do srebra. Ja używam płynu do czernienia mosiądzu. Nie znam nazwy - ot, po prostu płyn do czernienia. Chyba jest na bazie siarczanu miedziowego - taki niebieskawy.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#10
Magda, Sopelka, alpaka bardzo źle poddaje się repusowaniu. Zdecydowanie odradzam obróbkę tą metodą. Wykrzyknik
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości