Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ligura, lutowanie złota
#1
Jak w temacie. Może mi wyjaśnić ktoś czym dokładnie jest ligura ? Chciałbym zacząć lutować złoto ale nie wiem dokładnie jak się do tego zabrać. Od roku lutuje srebro lutem miękkim, średnim, twardym i nie sprawia mi to problemu już nawet przy skomplikowanych pracach.
I pojawił się problem bo widzę, że są w sprzedaży i ligury i luty do złota.

1. Czy ligurą normalnie da się lutować ? Jeśli nie to czym najlepiej, normalnie lutem i lutówką jak srebro ?

2. Takie małe pytanie jeszcze bo zapomniałem jak się wrzuca foty na forum jeśli ktoś może przypomnieć to też dziękuję Puść oczko

Na ten czas wiem, że są ligury do różnych barw złota, na tym moja wiedza się kończy.

Nie wiem czy ten temat nie powinien być w "cała reszta", ale jeśli tak to skasuje i temat przeniosę Uśmiech


Z góry dziękuję za dokładne odpowiedzi !
Odpowiedz
#2
Ligurą nie lutujesz. Ligura to domieszka metali którą dajesz do czystego złota, aby uzyskać lut. Lutujesz po prostu lutem, taki sam proces jak przy srebrze. Ale złoto jest lepiej wytrawiać w bejcy niż w kwasku cytrynowym.

Zdjęcia:
http://imageshack.us/
i wklejasz link
Odpowiedz
#3
Dziękuję za dokładne odpowiedzi.

Lecz mam jeszcze kilka Uśmiech
Gdy mam np złom złoty próby 585 czy mogę z niego zrobić lut ?
Czy macie jakieś wiadomości o tym w jakich proporcjach ligura powinna być dodawana do złota ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi Uśmiech
Odpowiedz
#4
nie słyszałem o możliwości zrobienia lutu z 14. Jeśli posiadasz kwas azotowy to zwiększ próbę. Wtedy dodajesz taką ilość ligury w jakiej chcesz uzyskać próbę lutu. Jeśli nie masz to idź do złotnika w swoim mieście i spytaj się czy nie zamieni Ci 14 na 18n lub 24, oczywiście za jakąś dopłatą czy inną korzyścią dla złotnika. Skąd jesteś?
Odpowiedz
#5
Próba mówi tylko i wyłącznie o udziale czystego metalu szlachetnego w stopie, ale nic poza tym. Próba lutowia dla poszczególnych prób złota została określona w Prawie probierczym.
Art. 26. 1. Do łączenia części wyrobów ze złota:
1) o próbie niższej niż 0,750 — stosuje się lutowie ze
złota o próbie co najmniej równej próbie wyrobu;
2) o próbie równej 0,750 lub wyższej — stosuje się
lutowie ze złota o próbie nie niższej niż 0,750.
Jeśli masz złoto 585, to nie możesz użyć lutu o niższej próbie niż 585, więc do swojego stopu ligury już nie dodasz. Najlepiej jest po prostu stworzyć lutowie z czystego złota, zwalcować, pociąć i przechowywać opisane, używając po drodze.
Odpowiedz
#6
Witam. Mam pytanie gdzie można znaleźć jakąś tabelkę ile należy dodać ligury do określonej ilości czystego złota aby uzyskać daną próbę lutu? Będę wdzięczny za odpowiedź.
Odpowiedz
#7
Tatarata sprawdź PW.
Odpowiedz
#8
Tabelkę??? Przecież to procenty = matematyka szkoła podstawowa się kłania
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości