Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to za oznaczenie ?
#1
Witam

Mam papierośnice z cechą jakby srebra ale głowa kobiety jest skierowana w drugą stronę. Ktoś może mi pomóc z identyfikacją ? Czy to wyrób srebrny czy posrebrzany ? Magnes przyciąga tylko zawias i zatrzask.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
Kobieta jest na cesze, literka "w" , więc to srebro 925.
Odpowiedz
#3
W ksiażce Zastawiaka złotnictwo i probiernictwo, podobna cecha -tylko bez tego znaku po prawej od głowy kobiety- oznacza srebro próby 800.

Miałem kilka papierośnic, w różnym stanie i z różnych okresó, wiekość to były 800-setki, ale nie jestem specem. Tak na marginesie co oznacza ta " konona " albo literka w po prawej stronie od głowy kobiety?
Odpowiedz
#4
Głowa kobiety jest cechą dla srebra.
Oznaczenie [literka] obok głowy kobiety - określa próbę.
Litera "W" widoczna na cesze, tuż po prawej stronie głowy, oznacza srebro 0.925. Dla srebra 0.800 jest litera "G".
Odpowiedz
#5
Coś mi się tutaj nie zgadza. Wydaje mi się, że jest to cecha polska, co oznacza, następująco, 3 - jest cechą srebra 835 ale pewności nie mam. Jeżeli chodzi o głowę kobiety to przez około 50 lat mieliśmy tych cech państwowych trochę i jeszcze więcej. Co inny minister czy tam sekretarz to praktycznie zmieniały się cechy i tak też do dziś. Litera W wcale nie oznacza stopu, oznacza gdzie przedmiot cechowano, a z tego co pamiętam W to Warszawa, ale mogę się mylić.
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz
#6
Zabrałem sie za szukanieUśmiech
i wyszło mi: polska cecha srebra - pomiedzy 1922 a 1931rokiem .
W oznacza warszawę.
a trójka to oznaczenie próby, czyli 800
http://www.925-1000.com/Fpoland_marks_1.html

Całe zamieszania chyba przez różny układ : głowa kobiety skierowana w lewo po roku 1920, po roku 1968 skierowana w prawo itp.
Odpowiedz
#7
Serdeczne dzięki za pomoc !
Odpowiedz
#8
Jak to człowiek uczy się całe życieUśmiech
Podeszłam zbyt szybko i mechanicznie, a zawsze jednak konieczne jest zastanowienie.
Wielkie dzięki za naukę.
Odpowiedz
#9
Oj, w takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Pokręcone nieco, rzeczywiście Puść oczko
Odpowiedz
#10
Srebro 800, sygnatura stosowana w latach 1932-1963, ocechowane w Warszawie, wytwórca CPLA- Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, inaczej CEPELIA, wyrób powojenny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości