Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cechowanie wyrobów - Urząd Probierczy
#1
Trochę się zagłębiłam w cechowanie wyrobów.
Nie jest to takie drogie ani trudne jak myślałem.

Wkleję to czego się dowiedziałem.
Tu jest strona: http://www.gum.gov.pl/pl/site/adm_probiercza/regional
Jest tam komplet aktów prawnych gdyby komuś chciało się to przeglądać Uśmiech

Cechy Probiercze

Platyna
[Obrazek: platyna.jpg]

Pallad
[Obrazek: pallad.jpg]

Srebro
[Obrazek: srebro.jpg]

Złoto
[Obrazek: zloto.jpg]




CENNIK CZYNNOŚCI PROBIERCZYCH

§2. Za zbadanie wyrobów z metali szlachetnych oraz materiałów dentystycznych, zgłoszonych przez osobę fizyczną, niezależnie od zastosowanej metody badania, pobiera się następujące opłaty za każdy gram zbadanego wyrobu lub materiału dentystycznego:
1) platynowego, palladowego albo złotego - 3,00 zł
2) srebrnego albo srebrnopalladowego - 0,50 zł

§3. Za zbadanie srebrnej biżuterii o masie jednostkowej przekraczającej 50 g oraz srebrnych wyrobów korpusowych i srebrnych sztućców, niezależnie od rodzaju podmiotu zgłaszającego i od zastosowanej metody badania, pobiera się 0,07 zł za każdy gram zbadanego wyrobu.

§4.1. Opłaty wymienione w § 1-3 oblicza się za każdy rozpoczęty gram zbadanego wyrobu lub materiału dentystycznego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku przeważającej masy elementów niebędących metalami szlachetnymi, użytych do wytwarzania wyrobów, opłaty wymienione w § 1-3 oblicza się za każdy rozpoczęty gram zbadanego metalu szlachetnego.

§5. Za zbadanie surowców i półfabrykatów oraz złomu z metali szlachetnych metodą analizy chemicznej pobiera się następujące opłaty za każdą analizę:
1) platyny, palladu - 40,00 zł
2) złota - 35,00 zł
3) srebra - 10,00 zł


§9. Opłaty pobrane zgodnie z § 1-8 zawierają również opłatę za cechowanie albo wydanie świadectwa badania.


§12. Za umieszczenie na wyrobie cechy probierczej, przy użyciu laserowego urządzenia, pobiera się opłatę w wysokości 1,00 zł od jednej cechowanej sztuki.


Więc myślę, że jak będę miała coś ekstra to się zdecyduję. 50 gr. za gram to może nie jest mało, ale do przeżycia.
Odpowiedz
#2
to ja mam takie pytanie bo nie do końca rozumiem pewne aspekty prawa probierczego Uśmiech

robię kolczyki :
2 kulki onyksu,
2 bigle zwykłe (ze srebrnego drutu)
2 szpilki ze srebrnego drutu

komplet - 2 kolczyki - waży 9g
srebra w tym komplecie jest około 1,5g

pytanie - co mam zrobić z takim wyrobem przed sprzedażą ?

czy mam przybić gdzieś mój imiennik ?
czy mam obowiązek oddać do urzedu bo waga >5g ?
czy te 5g ma to waga całego wyrobu czy użytego srebra ?
czy jeżeli składam kolczyki z gotowych półproduktów (nie topię nic itp) to ma to znaczenie czy nie ?

wiem, że półfabrykaty nie podlegają cechowaniu

jak to jest z tym cechowaniem ? Uśmiech
Odpowiedz
#3
Wydaje mi się, że dotyczy to pojedyńczego wyrobu, a jak komplet - 2 kolczyki - waży 9g to 1 waży poniżej 5 g.

A wg. Art. 9. 1.Wyroby z platyny lub wyroby ze złota o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 5 gramów - nie podlegają obowiązkowi badania i cechowania. Wyroby te powinny odpowiadać jednej z prób ustalonych na podstawie art. 5 pkt 1.

Jak będą zawierały więcej srebra niż 5 g. to powinnaś zgłosić i sposób produkcji nie ma tu znaczenia.
Odpowiedz
#4
Dla Urzędu Probierczego para kolczyków to 2 sztuki. Ważne jest ile gramów srebra jest w JEDNEJ sztuce danego wyrobu - w tym wypadku w JEDNYM kolczyku. Niedawno oddawałam kolczyki do cechowania Uśmiech Jeśli jest 5,0 g Ag to już trzeba cechować.
To jeszcze jaUśmiech Colia, jeśli będziesz oddawać jakiś wyrób do cechowania i nie będziesz umiała, lub będziesz się bała sama przybić imiennik to weź go ze sobą do Urzędu Probierczego i tam Ci to zrobią Uśmiech Czasem trudno jest samemu przybić bo można uszkodzić wyróbUśmiech
Fascynuje mnie stworzone przez naturę piękno zaklęte w kamieniach.
www.filigranek.com.pl
Odpowiedz
#5
dzięki Bogusiu za podpowiedź Uśmiech

co do tematu to mam informacje od człowieka z UP któy zajmuje się kontrolą przedsiębiorców itd.
i napisał właśnie, że istotna jest ilość kruszcu w wyrobie - całkowitą wagę bierze się pod uwagę przy wycenie kosztów za cechowanie
Odpowiedz
#6
[quote] całkowitą wagę bierze się pod uwagę przy wycenie kosztów za cechowanie[quote]
można cechować przed wstawieniem kamieni?
Odpowiedz
#7
można - podobno jest to częsta praktyka, kamień nie jest metalem Puść oczko - informacja z innego forum podobno potwierdzana w urzędzie.
Odpowiedz
#8
Tak, teraz tez już o tym wiem. Puść oczko

P.S.
Odpowiedziałeś na post z przed ponad roku... ;]
Odpowiedz
#9
ile zajmuje urzędowi ocechowanie jednej rzeczy?
Odpowiedz
#10
Gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany, ile zajmuje urzędowi ocechowanie jednego przedmiotu ze srebra - we Wrocławiu ok. 10-15 minut.

Aha, i tu nie można cechować przedmiotów w jakikolwiek sposób nieukończonych (czyli bez kamieni, nawet wisiorka bez krawatki). Przedmiot musi być kompletny, wtedy liczona jest jego waga, od której zależy opłata za cechowanie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości