Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cechowanie wyrobów - Urząd Probierczy
a skąd będą wiedzieli że ta carga to na kamień a nie na powietrze? Język
Odpowiedz
O urzędach mona by długo, lub krótko ale niecenzuralnie. Puść oczko
Można też sobie"wymyślić" wagę kamieni i ją odliczyć od wyrobów, albo po prostu zważyć kamienie przed osadzeniem. Puść oczko
@Sopelka, dziwne, jesteś przecież twórca, a oni powinni moc cechować półfabrykat, co innego z prywatnymi osobami, to tak jak mówisz.
Odpowiedz
Nie czytałam przepisów odnoszących się do półfabrykatów, więc nie wiem jak się je cechuje. W ustawie zawsze skupiałam się na punktach mówiących o gotowych wyrobach. No i gdy przyszłam do urzędu z wisiorkiem bez krawatki (bo akurat miałam ją dokupić w drodze powrotnej), to pani w okienku nie chciała mi przyjąć tego wisiorka - musiałam ściemniać, że przez kółeczko będzie bezpośrednio przechodził rzemyk itp.
Odpowiedz
:-) Ciekawe czy pani z okienka taką sciemę przyjeła jeśli tak to gratuluje umiejętności przekonywania ;-)
Odpowiedz
Krawatka to akurat standard, wszystko musi być, tylko kamieni jako twórca nie musisz wkładać, a jak się nadal będą czepiać to karz sobie odliczyć wagę kamieni.
@Greg, przecież ten cały urząd to nieporozumienie, cechujesz wisiorek srebrny, nabijają probe na zawieszce która przekładasz na inny podrobiony nie srebrny wisiorek. Jak ktoś chce oszukiwać to to zrobi... Tylko ze to się nie opłaca i nie chodzi o kare od urzędu tylko kto od Ciebie będzie kupował? Jeszcze cie mogą do sadu pozdawć.
Odpowiedz
kageki, masz racje jak chesz oszukać to i tak oszukasz bez względu na to czy to srebro czy inny metal szlachetny tylko że każdemu kto działa w tej branży to się nie opłaca bo tak jak mówisz mogą skontrolować i do sądu pozwać. Mnie oszustwo nie pozwalało by spokojnie spać. A urząd probierczy jest chyba dodatkowym sposobem opodatkowania wyrobnika.
Odpowiedz
(10-28-2013, 09:55 PM)Greg napisał(a): :-) Ciekawe czy pani z okienka taką sciemę przyjeła jeśli tak to gratuluje umiejętności przekonywania ;-)

Zatem przyjmuję gratulacje. Puść oczko To był mój pierwszy wyrób do cechowania, więc dała się przekonać na tyle by przymknąć oko.
Ale tak jak piszecie - nie ma sensu kombinować.
Jeszcze nie oprawiałam kamieni na tyle dużych, żeby opłacało mi się obstawanie przy cechowaniu wyrobu bez kamieni. Przy moim małym obrocie cechowanie miesięczne wynosi parę groszy, które na upartego zawsze mogę wliczyć w ceny produktów.
Odpowiedz
Dolicz do tego jeszcze kilka godzin i paliwo albo bilet...
To wcale nie jest mało, za 1g płacisz 12g gdzie niektórzy tyle zarabiają za np. szlifowanie albo polerowanie lub niewiele więcej.
Odpowiedz
(10-29-2013, 12:29 AM)kageki napisał(a): To wcale nie jest mało, za 1g płacisz 12g gdzie niektórzy tyle zarabiają za np. szlifowanie albo polerowanie lub niewiele więcej.

Pytanie czy powinniśmy porównywac z zarobkami szlifirza czy ceną gotowego wyrobu?
Dla przykładu:
Właśnie przyjołem srebrny pierścionek od "Kruka" który przy wadze około 4gr kosztował prawie 400zł. poniewaz to znajoma klientka dlatego się dowiedziałem.
Jak to się ma do 12gr za gram?
Ale to ewenement a zatem:
Średna cena srebra w hurcie to około 4-kilkanascie zł/gr.
Także udział procetowy tych 12gr nie stanowi jakiegoś wielkiego udzialu.
Może po prostu zarobki szlifirzy poliserów itd są za male?

(10-27-2013, 06:43 PM)kageki napisał(a): @Sopelka, dziwne, jesteś przecież twórca, a oni powinni moc cechować półfabrykat,

Z tego co wiem nie można cechowć półfabrykatów nawet wytwórcom.
Co by było gdyby ocechować "baranki" przecież nikt by już gotowych kolczyków nie zawoził do urzędu bo po co?

Nie mówię że w UP jest super ale wg. mojej opinii poprawiło się.
Może po prostu nie wiecie jak było 20 lat temu Ząbki Ząbki
Odpowiedz
Szlifierz nie ma tak mało bo np. za polerowanie i szlifowanie ma 30gr, a da rade zrobić 0,5-1kg zależy co ma do roboty. I teraz porównując do 12gr gdzie wystarczy tylko młotkiem przybić co wydaje się szybsze, przynajmniej przy większych wyrobach.

Półfabrykaty miałem na myśli gotowy wisiorek nieobrobiony i bez kamieni ale z zawieszka.
Cechować baranki? Sztyfty powyżej 5g srebra to chyba trochę duże. Puść oczko
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości