Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cechowanie srebra
Teoretycznie (czyli w pełni trzymając się ustawy Prawo Probiercze), każdy nowo wytworzony wyrób, choćby zrobiony dla siebie musi być oznaczony imiennikiem, i ewentualnie ocechowany jeśli przekracza 5 gr (srebro).
W rozporządzeniu Min Fin o opłatach faktycznie jest mowa o osobach fizycznych, ale to chyba jakby ktoś chciał sprawdzić/ocechować jakiś starszy wyrób, używany z zatartymi cechami.
Ale jak wiadomo, papier sobie, a życie sobie.
Najlepszy wyjściem byłoby zadzwonić alba wysłać maila do najbliższego Urzędu Probierczego i rozwieją wszystkie wątpliwości.
Im jestem starszy, tym więcej się uczę ???
Odpowiedz
Zgodnie z prawem każdy wyrób z metalu szlachetnego wprowadzony do obrotu powinien posiadać cechę probierczą. Czy jeśli sprzedasz coś komuś prywatnie to jest wprowadzenie do obrotu? Jeśli tak to trzeba cechować a jeśli nie trzeba cechować a ktoś chce, bo lepiej wygląda jego sprawa tylko te różnice w cenie trochę głupia sprawa, dlaczego firma ma taniej a prywatny drożej? Może to z czasów, gdy w OUPach mieli za dużo pracy i nie chcieli za wielu zawracaczy głowy? Teraz w niektórych mają chyba zbyt mało pracy. W ustawach wiszących w OUP przy cenach za usługi przeczytałem nawet chyba cenę za otworzenie punktu OUP co oznaczałoby, że można otworzyć i prowadzić taki OUP prywatnie. Chyba, że coś nie tak przeczytalem.
Odpowiedz
Wprowadzenie do obrotu to nawet sprezentowanie własnego wyrobu.
Faktycznie jest w cenniku pozycja:
Za wydanie decyzji o utworzeniu punktu probierczego pobiera się opłatę w wysokości 4000,00 zł.
Wysłałem wczoraj pytanie do OUP w Krakowie dot cechowania przez osoby fizyczne, jak odpowiedzą to napiszę.
Odpowiedz
Dostałem odpowiedź z Urzędu Probierczego z Krakowa.
Cyt:
Oczywiście, że Pan może zgłosić ten wisior, ale jako osoba
prywatna wraz z dowodem tożsamości.
Opłata jest 0,61PLN za gram.
W Pana przypadku wyrób musi być kompletny (tj. z kamieniem).

No i wszystko jasne.
Odpowiedz
Tak dokładnie wszystko się zgadza.
Odpowiedz
Ja zadzwonie jutro do urzedu tak bedzie najlepiej. Czy mozecie powiedzieć coś na temat imiennikow? Troche jestem zielona w tej kwestii. Ja przybijam tylko probe 925, ale wiem ze to moze byc zz malo.
W jaki sposob w urzędzie sprawdzaja próbę? Czy nie niszczą produktu oraz czy nikt sie nie doczepi, ze jest juz nabite 925?
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć." N. Hill
Odpowiedz
Z ostatniej chwili...każdy wyrób nawet poniżej 5g wykonany z srebra musi posiadać imiennik np bigle do swarovskiego muszą od niedawna posiadać imiennik a do tej pory nie musiały. Dla mnie to totalna głupota ale przy ostaniej kontroli u znajomego kontrolerzy przedstawili najnowsze zmiany w prawie probierczym.
Odpowiedz
Ok czyli kazdy wyrób, który chcę sprzedac musi miec próbe nabita oraz imiennik, a te powyzej 5 g dodatkowo oddane do urzedu prob. i przybita ceche?
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć." N. Hill
Odpowiedz
tak jest.
Odpowiedz
może w końcu jakaś opcja polityczna zlikwiduje ten urząd tak jak likwiduje się w polsce fabryka, będzie mniej darmozjadów do utrzymywania. Instytucja która nie ułatwia pracy, wraęcz przeciwnie trzeba zapierdalać wiecznie do nich po ty pare gównionych cech nabili.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości