Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cechowanie srebra
Obecnie cena wykonania imiennika u niektórych grawerów, przekracza niekiedy 200 zł. Wiem coś o tym Uśmiech
Odpowiedz
(10-24-2011, 05:12 PM)magda napisał(a): a koszty to 140zł na dzieńdobry i potem od każdego wyrobu ale to już grosze dzwoniłam tam i wiem że jast tanio

Grosze, ale ile konkretnie, procentowo?
Bo np jeśli wyrób ze srebra kosztuje 30zł?
Odpowiedz
Hannah, to jest urząd, więc najlepiej chyba zadzwonić samemu i się dopytać. Dzwoniłam i mailowałam z nimi i obsługa petenta jest na wysokim poziomie, więc nie ma się czego bać Puść oczko
Mają też rozbudowaną stronę internetową, na której masz sprawdzone informacje i ustawy: http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/cennik_gum/...probierczy
Odpowiedz
Hej, mam pytanie co do cechowania. Piszecie, że do 5 gram srebra nie ma obowiazku cechowania. Nasuwa mi się pytanie, w jaki sposób udowodnię wagę w przypadku ewentualnej kontroli, jesli - przykladowo kolczyki - są z zakutymi/wklejonymi kamieniami?
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć." N. Hill
Odpowiedz
Wydaje mi się, że liczy się waga gotowego wyrobu. A nie samego materiału.
Odpowiedz
W/g ustawy z 1.0.2011, art. 6.1 cechowanieu NIE podlegają wyroby cyt.:
1) w których masa części wykonanych ze stopu metali
szlachetnych jest mniejsza niż:
a) 1 gram — dla stopów platyny,
b) 1 gram — dla stopów złota,
c) 5 gramów — dla stopów srebra;

W/g powyższego ważna jest masa samego srebra/złota/platyny.

A wyroby nowo wytworzone można oddawać do cechowanie bez kamieni.
Czyli po zakuciu/wklejeniu kamienia właściwie nie ma zbytnio szans na udowodnienie, czy srebra jest 4,9 czy 5,1 grama.

A koszt cechowania srebra to chyba 12 groszy za gram.
Odpowiedz
(02-18-2014, 11:22 AM)Maciek napisał(a): W/g ustawy z 1.0.2011, art. 6.1 cechowanieu NIE podlegają wyroby cyt.:
1) w których masa części wykonanych ze stopu metali
szlachetnych jest mniejsza niż:
a) 1 gram — dla stopów platyny,
b) 1 gram — dla stopów złota,
c) 5 gramów — dla stopów srebra;

W/g powyższego ważna jest masa samego srebra/złota/platyny.

A wyroby nowo wytworzone można oddawać do cechowanie bez kamieni.
Czyli po zakuciu/wklejeniu kamienia właściwie nie ma zbytnio szans na udowodnienie, czy srebra jest 4,9 czy 5,1 grama.

A koszt cechowania srebra to chyba 12 groszy za gram.

Liczy się waga całego wyrobu, nie tylko srebra.
Bez kamieni można cechować, jeśli masz imiennik. Bez imiennika cechujesz jako osoba prywatna, na dowód. I wtedy wyrób musi być kompletny.
Odpowiedz
Trochę to dziwne ze można cechować jako osoba prywatna nie? Uśmiech
W zasadzie po co? poza tym wtedy koszt skacze do 60g za gram. I to pewnie zależy od urzędnika ale nawet jak są kamienie to można je odliczyć wpisując na kartce niby ile one waza. Uśmiech
Odpowiedz
(02-18-2014, 04:27 PM)kageki napisał(a): Trochę to dziwne ze można cechować jako osoba prywatna nie? Uśmiech
W zasadzie po co? poza tym wtedy koszt skacze do 60g za gram. I to pewnie zależy od urzędnika ale nawet jak są kamienie to można je odliczyć wpisując na kartce niby ile one waza. Uśmiech

Właściwie czemu dziwne? Chyba dziwne by było, gdyby osoba prywatna nie mogła cechować.
Skoro możesz prywatnie coś zrobić ze srebra, to możesz chyba przybić państwowa cechę. Wg mnie usługa, jak każda inna.
W Gdańsku nie przyjmują bez kamieni, nawet jeśli masz je ze sobą. Muszą być wklejone , czy zakute.
A cena to nie wiem, czy już nie jest wyższa niż 60 gr.???
Ja pamiętam, jak srebro kosztowało 60 gr. Nie żebym była taka stara, po prostu mam dobrą pamięćPuść oczko
Odpowiedz
Wszystko zmontowane tak, tylko można sobie z czapy podać wagę kamieni i ci powinni odliczyć. Uśmiech
Ale nadal po co prywatnie dla własnego siebie cechy bić?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości