Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe znalezisko
#1
Wink 
Witam wszystkich jestem tutaj nowy, nazywam się Mariusz i zainteresowałem się tematem gdy idąc z psem na spacer znalazłem wielki bursztyn. Myślę że nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że mieszkam na śląsku. Od tej pory szukałem ich kilka razy i trochę się nazbierało bardzo ładne bryłki średnio po 100g największy 172g. Jedyne co mnie martwi to to że są strasznie ciemne. Był bym bardzo wdzięczny za każdą waszą opinią na ich temat. Najbardziej interesuje mnie ich wartość(problemy finansowe).
Zdj do zobaczenia tutaj http://www.speedyshare.com/files/2783806...der_5_.rar
Odpowiedz
#2
Znaj moje miękkie serce:

[Obrazek: sta42660.jpg]

[Obrazek: sta42658.jpg]


Ściąganie tego olbrzymiego rara trwało naprawdę długo i jeszcze zastanawiałam się, czy to nie jakiś straszny wirus.

To nie wygląda mi na bursztyn. Ale ja nie jestem ekspertką.

Odpowiedz
#3
Przepraszam za te zdj:p obiecuje poprawę. Był bym wdzięczny gdyby wypowiedział się ktoś obeznany w temacie w razie potrzeby mogę zrobić więcej zdj
Odpowiedz
#4
Poszukaj sobie w Google jak rozpoznać bursztyn.

np.
http://artelis.pl/artykuly/15578/burszty...oryginalny
Odpowiedz
#5
Oszlifowałem jeden na próbę i dalej nie wiem ;p pali się i przy obróbce czuć żywicę ale nie pływa w słonej wodzie i nie elektryzuje się wiec dalej nie mam pojęcia co to jest. Przepraszam za jakość zdj starałem się jak mogłem ale aparat kiepski.
[Obrazek: stavc.jpg]
[Obrazek: 50016408.jpg]
Odpowiedz
#6
Wbrew pozorom można znaleźć na śląsku bursztyny. Mimo, że tak daleko wydawało by się od morza, jednak i tam kiedy było morze.

Poszukaj sobie gdzieś np. o górnokarbońskich bursztynach. Ale za dużo literatury na ten temat nie ma.
Tu masz jakąś dyskusję.
http://paleontologia.pl.ewolucja.org/for...0e8cfc5b48

Na Dolnym Śląsku występuje np. bursztyn sudecki.

Jednak nie musi to być bursztyn.
Są różnego rodzaju żywice i kleje górnicze, które mogą wyglądać jak to co znalazłeś. Obawiam się że zdalnie ciężko będzie coś określić dokładniej.
Nie napisałeś który to Ślask. Górny czy dolny.
Opisz może miejsce. Czy to hałda z kopalni? Jeśli tak pogadaj z jakimś starym górnikiem, może Ci pomoże.
Czy zbocza w paśmie jakiś wzgórz? Czy jakieś wykopy obok starej fabryki tworzyw sztucznych?


A tak na marginesie. Najpierw przekonaj się co to jest, zanim wypełnisz sobie piwnicę po brzegi czymś co okaże się starym klejemUśmiech
Choć oczywiście życzę Ci by były to bryłki starego bursztynu zakrzepłego przed wiekamiUśmiech


Odpowiedz
#7
Mieszkam w Cieszynie czyli Beskid śląski jakieś 25km od Beskidów teren jak najbardziej górzysty. Znalazłem te bryłki na polu uprawnym. Nie ma mowy żeby były tutaj kiedykolwiek jakieś kopalnie. Pamiętam że w podstawówce nauczycielka mówiła nam o jakimś szlaku handlowym który biegł przez te tereny zapadło mi to w pamięci ponieważ mieszkam obok jego fragmentu (praktycznie zarośnięty , gdzieniegdzie prześwitują ułożone kamienie coś jak Rzymska droga), a te oby bursztyny znalazłem właśnie zaraz obok tego szlaku.
Odpowiedz
#8
No, umotywowałeś swoje podejrzenia mocno. Szkoda, że zdjęcia tego oszlifowanego kawałka są tak słabe.
Być może to rzeczywiście bursztyn.
Bez dobrych zdjęć na odległość naprawdę trudno wyrokować.
Ale uważaj ze sprzedażą.
W Polsce jest bardzo dziwne prawo odnośnie znalezisk. Już nie raz ludzie którzy znajdowali skarby mieli problemy.
Teoretycznie powinieneś takie podejrzenia skonsultować z jakimś archeologiem, ale jeśli to naprawdę jest takie cenne, to wszystko by Ci zabrali i może z łaską dali jakiś ochłap 10 %
Odpowiedz
#9
Zamieszam wszystkie zdj jakie zrobiłem myślę ze nie które są dość dobrej jakości.
[Obrazek: sta42684q.th.jpg]
[Obrazek: stavc.th.jpg]
[Obrazek: sta42681.th.jpg]
[Obrazek: sta42682.th.jpg]
[Obrazek: sta42688.th.jpg]
[Obrazek: sta42692.th.jpg]
[Obrazek: sta42696.th.jpg]
[Obrazek: sta42690.th.jpg]
[Obrazek: sta42695.th.jpg]
[Obrazek: sta42697.th.jpg]
Odpowiedz
#10
Tak na pierwszy rzut oka wygląda naprawdę jak bursztyn.
Są tam jakieś inkluzje?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości