Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legalizacja wagi jubilerskiej i metkowanie wyrobów
Dzień dobry Uśmiech

Mam dwa pytania dotyczące prowadzenia małej pracowni jubilerskiej produkującej własne wyroby ze srebra.

1. Legalizacja Wagi
Chciałabym dowiedzieć się jak to dokładnie jest z legalizacją wagi jeśli ktoś zakłada swoją małą pracownię (jednoosobowa działalność gospodarcza- wytwarzanie własnych wyrobów). 
W urzędzie powiedziano mi, że waga legalizowana jest obowiązkiem, choć czytałam, że nie jest wymagana jeśli nie jest używana do ważenia towaru przy kliencie/na sklepie. 
Sytuacja wygląda następująco: Waga ma służyć tylko w pracowni przy topieniu, nie będzie żadnego sklepu stacjonarnego (w dzisiejszych szalonych czasach sprzedaż raczej tylko przez internet)
Powiedziano mi, że można kupić nową wagę, która fabrycznie ma 'legalizację' (od 600 złotych w górę) lub kupić sobie wagę wyprodukowaną w Europie, w jakiś sposób przygotować do legalizacji i wtedy przystąpić do procesu (co jest dużo tańsze jeśli znajdziemy odpowiednią wagę). 
Jak w końcu jest z tą legalizacją? Jakie jest najlepsze, w miarę budżetowe rozwiązanie? 

2. Metkowanie wyrobów 
Jak wykonuje się metki i czy wystarczy na nich sam napis: "Srebro PONIŻEJ 5g" ? Czy do wykonywania metek potrzebne jest jakieś oprogramowanie?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Odpowiedz
(03-25-2021, 11:10 PM)Arri napisał(a): Dzień dobry Uśmiech

Mam dwa pytania dotyczące prowadzenia małej pracowni jubilerskiej produkującej własne wyroby ze srebra.

1. Legalizacja Wagi
Chciałabym dowiedzieć się jak to dokładnie jest z legalizacją wagi jeśli ktoś zakłada swoją małą pracownię (jednoosobowa działalność gospodarcza- wytwarzanie własnych wyrobów). 
W urzędzie powiedziano mi, że waga legalizowana jest obowiązkiem, choć czytałam, że nie jest wymagana jeśli nie jest używana do ważenia towaru przy kliencie/na sklepie. 
Sytuacja wygląda następująco: Waga ma służyć tylko w pracowni przy topieniu, nie będzie żadnego sklepu stacjonarnego (w dzisiejszych szalonych czasach sprzedaż raczej tylko przez internet)
Powiedziano mi, że można kupić nową wagę, która fabrycznie ma 'legalizację' (od 600 złotych w górę) lub kupić sobie wagę wyprodukowaną w Europie, w jakiś sposób przygotować do legalizacji i wtedy przystąpić do procesu (co jest dużo tańsze jeśli znajdziemy odpowiednią wagę). 
Jak w końcu jest z tą legalizacją? Jakie jest najlepsze, w miarę budżetowe rozwiązanie? 

2. Metkowanie wyrobów 
Jak wykonuje się metki i czy wystarczy na nich sam napis: "Srebro PONIŻEJ 5g" ? Czy do wykonywania metek potrzebne jest jakieś oprogramowanie?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

1. Z jakiego aktu to wynika? najlepiej znaleźć u źródła - z doświadczenia wiem, że informacje przekazywane od osób w urzędach mogą być sprzeczne
2. Wg mnie bardziej --> X.XX g. Ag
Odpowiedz
1. Z jakiego aktu to wynika? najlepiej znaleźć u źródła - z doświadczenia wiem, że informacje przekazywane od osób w urzędach mogą być sprzeczne
2. Wg mnie bardziej --> X.XX g. Ag

O konieczności legalizacji wagi upierała się Pani z Urzędu Probierczego (ale mam wrażenie, że nie do końca chciało się jej mnie słuchać). Pokierowała mnie dalej do Urzędu Miar i Wag gdzie może będą mogli mi coś podpowiedzieć, ale odsyłali mnie z miejsca na miejsce, aż w końcu ktoś powiedział, że ich zdaniem nie jest mi potrzebna legalizacja (jeśli nie ważę przy kliencie i waga srebra nie wpływa na cenę wyrobu) jednak dla świętego spokoju radzi, aby ją zalegalizować. Więc w sumie po 7 telefonach nikt do końca nie był mi w stanie odpowiedzieć na moje pytanie dając 100% pewności. 

Stąd moje pytanie aby w przypadku jakiejś kontroli nie mieć problemów Uśmiech 

z oficjalnych danych znalazłam jedynie taki zapis:
[font="Fira Sans", "Helvetica Neue", Helvetica, Roboto, Arial, sans-serif]Art.  8.  [Przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej; sposoby i zakres kontroli][/font]

[font="Fira Sans", "Helvetica Neue", Helvetica, Roboto, Arial, sans-serif]1.  Przyrządy pomiarowe, które mogą być stosowane:
........
6) w obrocie[/font]
Odpowiedz
Prowadząc działalność jesteś zobligowana do sporządzania remanentu. Musisz mieć do tego urządzenie zalegalizowane,
bo w przeciwnym wypadku mogłabyś podać w remanencie, że masz na stanie coś około 3/4 puda, bo masz jeszcze wagę
po dziadku z zaboru rosyjskiego.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości