Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tłoczenie wzorów w stali nierdzewnej
#1
Mam zamiar powiększyć warsztat o kilka dodatkowych urządzeń i potrzebuję porady. Chciałbym na balansówce odbijać wzory wklęsłe w stali nierdzewnej lub alpace (podobne do łyżeczki) . W jaki sposób miałbym przygotować formy? Jakie informacje są potrzebne aby forma wykonana została prawidłowo? Jaki nacisk prasy będzie wystarczający? Grubości blach przewiduję 0,2-0,4mm
Odpowiedz
#2
Stal nierdzewna jest ponad czterokrotnie twardsza od alpaki, więc o ile chcesz jedynie nadać profil wypukły,
to na balansówce się może udać, jednakże o wytłoczeniu jakiegokolwiek reliefu zapomnij. Prasy do tłoczenia
monet mają nacisk przekraczający 300 ton/cm2 a duża balansówka może z 10. Forma do tłoczenia nierdzewki
nie posłuży zbyt długo.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#3
A można odlewać stal nierdzewną? Gdybym zamiast stali użył alpaki do wyciskania wzorów to na balansówce da radę? Jest tutaj ktoś kto mógłby zaprojektować formę (góra i spód) pod balansówkę?
Odpowiedz
#4
Odlewac mozna. Ale potrzebujesz dobry sprzet. np https://nowa.e-pat.pl/odlewarka-mc15 lub cos podobnego. Wyciskac mozesz tez formami pojedynczymi. Na spod dajesz gume ktora "wypcha" blache do formy. I tu nie trzeba wcale jakiejs super mega mocnej prasy ale raczej bym poszedl w hydrauliczna - moze wolniejsza w obsludze ale troche wieksza kontrola.
Odpowiedz
#5
Odlewanie to już bym zlecał komuś innemu. Interesuje mnie gotowy produkt. Co do kształtowania blachy na prasie, to natomiast będę już chciał robić samemu i dlatego potrzebny jest mi sprzęt odpowiedni oraz formy, które również chętnie mógłbym zlecić komuś, kto wie jak to się projektuje i wykonuje.
Odpowiedz
#6
OK, mam już kogoś kto mógłby wykonać dla mnie formę do prasy balansowej. Pytanie tylko czy mogę na takiej prasie tłoczyć stal nierdzewną grubości 0,2 - 0,3 mm? Nie wiem czy nie będzie pękać.
Odpowiedz
#7
Raczej nie powinna ale wszystko zalezy od wzoru.
Odpowiedz
#8
Z tymi wzorami to chyba źle się wyraziłem. Chodzi o tłoczenie blachy ze stali nierdzewnej w kształcie łyżeczki (bez rączki)
Odpowiedz
#9
W takim razie nie sądze aby miała pękać. Wiadomo, zalezy do tego jak głęboko błędziesz tłoczył oraz od stopu i jego właściwości. Nie wiem czy są na to jakies wyliczenia(pewnie są) ale wydaje mi sie, ze pozostaje ci metoda prob lub opinia kogos kto tloczył podobne elementy.
Odpowiedz
#10
Dokładniej to będzie to INOX. Widziałem już tłoczone z takiej blachy produkty. Wygląda na to, że nie powinno być problemu przy takiej grubości. No chyba że kształtowano to w inny, nie znany mi sposób.

PS. Jeżeli już jestem w dziale odlewanie.
Jakiej najmniejszej grubości odlewy udaje się już uzyskać odlewając produkty z druku 3D? Jedna z odlewni pisała mi, że grubość materiału musi być minimum 1mm. Gdzieś jednak czytałem, że istnieje już nowocześniejsza metoda pozwalająca odlewać materiały grubości około 0,5mm.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości