Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
oddzielenie złota od platyny
#1
Witam. Mam pytanie. Jak oddzielić złoto od platyny? Nie są one ze sobą stopione w jedną całość, są w postaci "pokruszonych listków" Na próbie jubilerskiej widać, że są w stosunku wagowym ok 7:3(z: p). Słyszałem, że są jakieś proste sposoby. Kwas azotanowy??? Jestem zielony w tym temacie. Z góry dzięki za pomoc.
Odpowiedz
#2
Znalazłem artykuł:
http://www.e-numizmatyka.pl/portal/stron...zlota.html

Na co dzień złoto oddziela się od innych surowców poprzez wypłukiwanie, jednakże metoda ta jest nieskuteczna w przypadku platyny, gdyż ma ona bardzo podobny ciężar właściwy do żółtego kruszcu, co uniemożliwia skuteczny proces rozdzielania (złoto – 19,30 g/cm³, platyna 21,45 g/cm³; dla porównania: żelazo – 7,90 g/cm³). Skuteczną metodą jest chemiczne oddzielenie, które jest znane ludzkości dopiero od drugiej połowy XVIII wieku. Tak też kilkaset lat temu platyny używano do budowy domów, a najczęściej po prostu wyrzucano. Szczególnie o jej dokładne pozbycie się starali się Hiszpanie...

Najlepiej skontaktuj się z firmą która się tym zajmuje.
Np:
http://www.ka-rasmussen.pl/rafinacja.html
Jednak jak piszą:
"Znajdą Państwo naprawdę dużą ilość ciekawych ofert, chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy klient posiada mniej niż 100g złota może okazać się bardziej opłacalne sprzedać je, niż rafinować."
Odpowiedz
#3
Wszystko zależy od tego jakie masz doświadczenie w dziedzinie jubilerstwa. Jeżeli znikome,to proponuję dać sobie spokój z oddzielaniem platyny i złota,lepiej zostawić to jubilerowi.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości