Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Palnik do topienia srebra
#1
Bazując na doświadczeniu, jaki możecie polecić  palnik do efektywnego stopienia 50-60 gr Ag ?
Do tej pory topiłem zdecydowane mniejsze ilości termetem. Tej ilości nie daje rady.
Jak sądzę propan-tlen rozwiązałby mój problem. Jakoś podświadomie boję się tego tlenu.(problem do przeforsowania)
ps
Co sądzicie o tygielkach ceramicznych cienkościennych?
Dziękuję 
P
Odpowiedz
#2
Duża dysza na Termet i jazda, tlen jest potrzebny do platyny. Cienkościenne tygle odpuścić, są gówniane, oczywiście moim zdaniem.
Odpowiedz
#3
Nie jest to jakaś powalająca gramatura , dołączam się do sugestii Silverpaula ze swojej strony radzę na tyglu z węgla drzew. nai zabiera tyle ciepła co ceramika i nie musisz wygrzewać dorób najwyżej sobie jakiś ,,daszek" nad tygiel żeby nie studziło i do dzieła i pamiętaj żeby wygrzać dobrze wlewkę .
Odpowiedz
#4
Tak jak poprzednicy. Taka ilosc sporkojnie termet//perun czy ich kopie spokojnie daja rade. Fakt faktem topienie zwyklym palnikiem trwa masakrycznie dlugo no ale jest wykonalne.

Osobiscie uzywam tych tygli. Fajne, dobrze sie z nich wylewa, nagrzewaja sie szybciutko, do malych ilosci metalu swietne. Minus to ich krotka zywotnosc. sa podatne na zmiany temperatury przez co mogą popękać lub sie zdeformowac i pozniej popękac Język
Troche lepsze sa ceramiczne gruboscienne bo ich zytownosc jest o wiele dluzsza.
Odpowiedz
#5
(01-31-2017, 12:41 PM)mnap89 napisał(a): Tak jak poprzednicy. Taka ilosc sporkojnie termet//perun czy ich kopie spokojnie daja rade. Fakt faktem topienie zwyklym palnikiem trwa masakrycznie dlugo no ale jest wykonalne.

Osobiscie uzywam tych tygli. Fajne, dobrze sie z nich wylewa, nagrzewaja sie szybciutko, do malych ilosci metalu swietne. Minus to ich krotka zywotnosc. sa podatne na zmiany temperatury przez co mogą popękać lub sie zdeformowac i pozniej popękac Język
Troche lepsze sa ceramiczne gruboscienne bo ich zytownosc jest o wiele dluzsza.

Dziekuję za podpowiedzi.
A co z palnikem propan-powietrze? 
Próbowałem topić termetem z największą dyszą- masakra.
Tygiel z węgla drew. brzmi to obiecująco. Jak sądzę podczas topienia on też się żaży. Z tego wynika ,że żywotność takiego tygielka to krótkie użytkowanie.
Odpowiedz
#6
Nie tylko po każdym topieniu musisz go wygasić , mieć gdzieś wodę i pędzelek i go pociapać niektórzy wsadzają cały do wiaderka z wodą i czekają aż skończy syczeć  wyjmują i do następnego razu , tylko te tygielki chyba są z jakiegoś specialnego węgla nie proponuje klecić z takiego do grila .
Odpowiedz
#7
(01-31-2017, 12:41 PM)mnap89 napisał(a): Tak jak poprzednicy. Taka ilosc sporkojnie termet//perun czy ich kopie spokojnie daja rade. Fakt faktem topienie zwyklym palnikiem trwa masakrycznie dlugo no ale jest wykonalne.

Osobiscie uzywam tych tygli. Fajne, dobrze sie z nich wylewa, nagrzewaja sie szybciutko, do malych ilosci metalu swietne. Minus to ich krotka zywotnosc. sa podatne na zmiany temperatury przez co mogą popękać lub sie zdeformowac i pozniej popękac Język
Troche lepsze sa ceramiczne gruboscienne bo ich zytownosc jest o wiele dluzsza.

80g spokojnie stopisz perunem z dużą dyszą , ja używam do tej ilości peruna .termetem będzie dłużej to trwało bo perun ma bardziej skupiony płomień jak w soczewce , nie ma co kombinować z czym innym . Tygiel najlepiej jakiś głęboki węglowy , 60 mm starczy do tej ilości srebra
Odpowiedz
#8
Witam szanowne towarzystwo.
Mam taką zagadkę, czytałem już sporo wątków w tym temacie ale dla mnie nic one nie wnoszą, mianowicie.
Potrzebny mi całkowitemu amatorowi, palnik do topienia MIEDZI i srebra. Ale taki nie szaleńczo drogi.
Chodzi o topienie maksymalnie 20 gr, czy te palniki na "allegro" nadają się do tego? nazywa się to palnik cyklonowy( http://mastertools.pl/index.php?p1444,pa...-14mm-17mm ) lub inne do tzw lutowania twardego niby płomień ma 1800 stopni ale temperatura do 800, nic z tego nie rozumiem
Ale jest dosyć tani, i na propan butan czyli prostota, a o to właśnie mi chodzi.
jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć?
Odpowiedz
#9
Chyba podgrzewanie.
Odpowiedz
#10
(03-30-2018, 10:00 PM)biedny dyzio napisał(a): Witam szanowne towarzystwo.
Mam taką zagadkę, czytałem już sporo wątków w tym temacie ale dla mnie nic one nie wnoszą, mianowicie.
Potrzebny mi całkowitemu amatorowi, palnik do topienia MIEDZI i srebra. Ale taki nie szaleńczo drogi.
Chodzi o topienie maksymalnie 20 gr, czy te palniki na "allegro" nadają się do tego?  nazywa się to palnik cyklonowy( http://mastertools.pl/index.php?p1444,pa...-14mm-17mm ) lub inne do tzw lutowania twardego niby płomień ma 1800 stopni ale temperatura do 800, nic z tego nie rozumiem
Ale jest dosyć tani, i na propan butan czyli prostota, a o to właśnie mi chodzi.
jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć?

Palniki tego typu jak termet są spotykane w pracowniach. Sam używam peruna ale miedzi nim nie stopisz.
Do topienia miedzi potrzebujesz pieca i większych ilości (przy 20 gramach pewnie się zetnie zanim przelejesz)
Jeśli przy topieniu utlenisz miedz będzie niekowalna...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości