Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o identyfikację dziwnych kamyków
#1
Mam prośbę o zidentyfikowanie  kamieni.
Nie chodzi mi o ich wycenę ,tylko identyfikacje na oko ,wiecie czy to jest cegła czy pustak.

[Obrazek: 44d2a78f7496.jpg]
Kamienie znalezione na osuwisku ziemnym ,zawalonej skarpie w lesie blisko plaży w Gdyni .
Zdjęcia są słabej jakości ,więc jeśli będzie problem z identyfikacją  to i tak wielkie dzięki za pomoc .  
Głównie mi chodzi o 2 kamienie zielony i brązowy .
Po pierwsze są diabelnie twarde ,próbowałem zapikować obydwa pilniczkiem do paznokci i nic ,pilniczek się zniszczył.  
Zielony kamień jest zimny i to bardzo  ,wagi nie mam więc nie jestem w stanie podać dokładnej wagi .
Ale wagę ma przybliżoną do telefonu komórkowego  . i jest gładziutki delikatny w dotyku.
W rękach wygląda jak zielona zamarznięta guma do żucia ,ma tłusty wygląd ,bardzo oleisty ,wygląda jak by go ktoś nasmarował olejem .
I wewnątrz kamienia na około widać czerwone krwiste plamy .
Bardzo dziwny kamień ,dlatego proszę o ocenę profesjonalistów .
[Obrazek: 17b92ac251f6.jpg]
[Obrazek: eb09ab496c38.jpg]


Natomiast brązowy ,ma jakby sraczkowaty kolor na przekroju ,pęknięciu .
Na zewnątrz ma skorupę brązową ,z widocznymi zielonymi przebiciami .
I w środku ma kolor zielony ,jak się go podświetli .
Jest diabelnie twardy próbowałem go zapiłować pilnikiem żelaznym stolarskim i nic .
Leżał obok tego zielonego na stole i ma temperaturę  pokojową ,natomiast zielony jest mocno zimny .
[Obrazek: 78a61af90861.jpg]
A ten różowy mnie nie interesuje .
Wielkie dzięki za pomoc .
Odpowiedz
#2
Mi to wygląda na kryptonit.
Odpowiedz
#3
Z braku innych pomysłów stawiam na kamienie nerkowe stôrego Kaszëba.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#4
1) (ten okrągły) i wszystkie podobne, w środku od żółto-pomarańczowego do szarego, często z pojedynczymi kulistymi wgłębieniami, z pomarańczową/oliwkową/zielonkawą "skórką" to krzemienie.
2) różowy- na 90% kwarc, po przecięciu i wypolerowaniu może całkiem ładnie wyglądać
3) duży- kamień, no na bogów kamień, może być granit, może być wapień, patrząc na zdjęcia z całą pewnością mogę powiedzieć, to kamień. Kolor sugeruje jakieś niewielkie zawartości żelaza, co może się zdarzyć każdemu kamieniowi, nie możemy go za to piętnować.
Odpowiedz
#5
(09-06-2016, 09:05 AM)cactoos napisał(a): Z braku innych pomysłów stawiam na kamienie nerkowe stôrego Kaszëba.

(09-06-2016, 10:42 AM)Astar6 napisał(a): 1) (ten okrągły) i wszystkie podobne, w środku od żółto-pomarańczowego do szarego, często z pojedynczymi kulistymi wgłębieniami, z pomarańczową/oliwkową/zielonkawą "skórką" to krzemienie.
2) różowy- na 90% kwarc, po przecięciu i wypolerowaniu może całkiem ładnie wyglądać
3) duży- kamień, no na bogów kamień, może być granit, może być wapień, patrząc na zdjęcia z całą pewnością mogę powiedzieć, to kamień. Kolor sugeruje jakieś niewielkie zawartości żelaza, co może się zdarzyć każdemu kamieniowi, nie możemy go za to piętnować.


Dzięki za odpowiedz .Będę szukał dalej , albo oddam do analizy .
Ten różowy po za-piłowaniu pilniczkiem  zostawia na pilniczku biały pył jak kreda .
na-początku myślałem że ten zielony to anyolit, znany również jako " Rubin w Zoisite".Jest bardzo podobny .
Tak wygląda na zdjęciach .

[Obrazek: 5707c70376cb.jpg]
Zoisyt (Zoizyt) – minerał z grupy krzemianów grupowych .

Po raz pierwszy Zoisite został odkryty w 1905 roku w austriackich Alpach.
znaleziono minerał, znany jako  Zaw Alpach.
Dlatego  został nazwany zaalvpita (saalvfita).
Jego bardziej powszechna nazwa (Zoisite) została nazwana na cześć barona von Tsoyza.
Minerały podobnego składu  znalezione zostały w Stanach Zjednoczonych (South Dakota, Massachusetts, Wyoming).
Przez chwilę Zoisite używany był jako stosunkowo niedrogi kamień i nie przyciągał uwagę jubilerów
W1954 roku piękne tsoizitovye skały z wtrąceniami hornblenda i czerwonego korundu znaleziono w Tanzanii.
przezroczysty zielony, niebieski, jasny brąz i bezbarwne kryształy, które mogą być wykorzystywane w biżuterii.

W Norwegi znaleziono Zoisite w odmianach różu,
kolor wzniecony jonami manganu.

Miejsca występowania: Tanzania, Kenia, Zambia, Rosja - Ural, USA – Wyoming, Karolina Pd, Meksyk, Austria, Norwegia, Szwajcaria.
W Polsce – występuje w masywie Braszowic, Jordanowie Śląskim, Nasławicach, także w amfibolach Sobótki, w okolicach Nowej Rudy i Sokolca k.Kłodzka.

Niebieski kolor daje związek wanadu, a zielonkawo-niebieski - wanad i chrom.
Tworzy kryształy słupkowe, z wyraźnym poprzecznym prążkowaniem.
Występuje w skupieniach zbitych, ziarnistych, pręcikowych.
Jest polimorficzny z jednoskośnym klinozoisytem.
Kamień o Barwie: szary, zielony, brunatny, żółtawą, czerwoną, fioletowoniebieską, bezbarwny,
Jest kruchy, przezroczysty, często zawiera domieszki manganu (thulit), chromu (anyolit), wanadu (tanzanit), strontu, potasu, tytanu.
Po oszlifowaniu wykazuje niekiedy „efekt kociego oka”.

Zastosowanie
Ma znaczenie naukowe (wskaźnik charakteru i przeobrażeń skał),
jest interesujący dla kolekcjonerów,
rzadki i ceniony kamień jubilerski i ozdobny,
służy do wyrobu drobnej galanterii ozdobnej i artystycznej, biżuterii i rzeźb.

Właściwości lecznicze Zoisite

Zoisite posiada wszystkie właściwości lecznicze związane z kamieniem zielonym.
W medycynie ludowej, uważa się, że kamień ten jest doskonałym narzędziem w zapobieganiu chorób układu krążenia.
Kamień ten pomaga ustabilizować ciśnienie krwi, łagodzi bóle głowy, pomaga przy przeziębieniach.
Nowoczesne terapie sugerują, że może łagodzić napięcie nerwowe i normalizację snu.

Zoisite może mieć wpływ na czakry serca.
W niektórych krajach, tradycyjnych uzdrowicieli poleca się, noszenie Zoisite osobom z zaburzeniami przemiany materii.
Małe szlifowane kamienie mogą leczyć choroby kręgosłupa .

Właściwości magiczne Zoisite
Zoisite stosowany był przez  magów do wytwarzania amuletów, których efektem jest poprawa relacji rodzinnych.
Uważa się, że postać ludzka z kamienia, utrzymuje spokój w rodzinie.
Figurki muszą być w domu, ale nie na widoku, w takim miejscu, w którym zawistne spojrzenia, nie będą mogły pozbawić amuletu siły.

Talizmany i amulety
Pierścień z Zoisite przyciąga szczęście i miłość.

[Obrazek: 1920px-Zo%C3%AFsite.jpg]
W zależności od barwy, oraz zawartości pierwiastków występują Różne odmiany Zoisytu.


[Obrazek: file.php?id=18378&sid=353a6c97f2ade0e98a2fca5e0093e4ab]
[Obrazek: file.php?id=18379&sid=353a6c97f2ade0e98a2fca5e0093e4ab]
Tanzanit...dodatek wanadu

MineraL Zoisite został odkryty przez Simon Prešern , który odkrył ją w Saualpe górach Austrii w 1805 roku.
Przyniósł próbkę do słoweńskiego mineraloga Zygmunta Zois (1747-1819), który rozpoznał go jako minerał wcześniej nieznany.
Po raz pierwszy został nazwany Saualpite, po jego lokalizacji, nazwany Zoisite na cześć barona Zois.

Brzmi to jak tylko kolejna opowieść o odkryciu tajemniczego minerału.
Ale Zoisite okazał się ważnym minerałem, kiedy nową odmianę Zoisite odkryto w Tanzanii w 1967 roku.
Jednego z najbardziej popularnych kamieni szlachetnych naszych czasów, Tanzanit .
Tanzanit ,  występuje   w Tanzanii,

Thulit...dodatek manganu

Thulite jest nieprzejrzysty, zawiera mangan i dlatego jest w kolorze różowym
Po raz pierwszy został odkryty w Norwegii w 1820 roku i nazwany na cześć mitycznej wyspy Thule.

Anyolit. + dodatek chromu

Anyolite został odkryty w pobliżu Longido w Tanzanii w 1954 roku.
Czasem nazywany Ruby-Zoisite , ponieważ jego główną atrakcją jest ciekawy kontrast zielonych Zoisite i czerwonego rubinu.
Anyolite nazwa podobno pochodzi od Masai anyoli, czyli "zielony".
Anyolite lub Ruby-Zoisite jest zazwyczaj używany do wykonania przedmiotów ozdobnych.
Zmienna ilość rubinu w tym materiale jest nieprzejrzysta i niskiej jakości, nie ma więc sensu wyodrębniać rubinu z niego.


Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc .
Odpowiedz
#6
(09-06-2016, 05:38 AM)Pampalini napisał(a): Mi to wygląda na kryptonit.

Zagadka tego dużego kamienia rozwiązana ten Kamień to unakit
Pod spodem 2 te stare zdjęcia ,zrobione prze-zemnie telefonem .
[Obrazek: 8c4976a22268.jpg]
[Obrazek: 5b18fddd264d.jpg]

Tak wygląda zdjęcie lepszej jakości
[Obrazek: 572325990449.jpg.html]

[Obrazek: 572325990449.jpg]

Trzykolorowy kamień unakit,
Kamień, oprócz szarego kwarcu, różowego i białego szpatu i zielonego epidotu zawiera:
żelazo;
aluminium;
wapń;
oksydan krzemieniu;
hydroksyd-jony.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości