Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
skurcz na odlewie
#1
mam pytanie
jaki będzie skurcz na odlewie złota?
Odpowiedz
#2
chodzi ci o skurcz na gumie? czy sam fizyczny skurcz metalu?
przyblizona wartosc to od PIŃCET do MYLJOOOOOOOOOOOOONA. Wycena moze sie znacznie roznic od rzeczywistej wartosci  Smutny
Odpowiedz
#3
Czy to jest zależne od rodzaju gumy ?
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#4
tak, sa gumy teoretycznie bezskurczowe, sa takie gdzie skurcz jest rzedu kilku%
przyblizona wartosc to od PIŃCET do MYLJOOOOOOOOOOOOONA. Wycena moze sie znacznie roznic od rzeczywistej wartosci  Smutny
Odpowiedz
#5
(01-20-2016, 03:55 PM)kfadrat napisał(a): tak, sa gumy teoretycznie bezskurczowe, sa takie gdzie skurcz jest rzedu kilku%

Muszę to żonie powiedzieć Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin  mówiła mi ostatnio że coś jej się ten "odlew" ostatnio skurczył Biggrin Biggrin
Pewnie kupiła złe gumy Biggrin Biggrin
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#6
Marcinwrona nie wiem czy jest dokladna formula aby to wyliczyc. Czasami skur jest bliski zeru, czasami moze to byc 2-5%. Zalezy od stopu, temperatury, masy formerskiej, wzoru itd itp. Najprosciej byloby po prostu sprawdzic. Odlej np obraczke, pasek i jakies oprawki. pomierz wszystko przed odlanie i po. Bedziesz mial wtedy dobry obraz tego co sie dzieje i ile masz skurczu odlewniczego.
Jesli chodzi o kopiowanie to tutaj jeszcze dochodzi skurcz na gumie(sa takie co maja 0 az do 7-8%.) oraz skurcz na wosku.
Takze nie ma na to jednej i dokladnej formuly ktora moglbys zastosowac.
Odpowiedz
#7
Skurcz na odlewie praktycznie nie występuje. Jest ale znikomy. Najbardziej zauważalny jest podczas wulkanizacji gumy.
Każda firmowa guma (np. Castaldo) ma oznaczony skurcz w % i odpowiedni kolor dla odróżnienia. Np. ceglasta guma
Castaldo Econosil ma skurcz 4% i tyle się daje więcej projektując model.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#8
cactoos, a odlejesz np sztabke 100 gram, tak zeby Ci sie nie zapadla na srodku?
przyblizona wartosc to od PIŃCET do MYLJOOOOOOOOOOOOONA. Wycena moze sie znacznie roznic od rzeczywistej wartosci  Smutny
Odpowiedz
#9
(01-21-2016, 12:16 PM)kfadrat napisał(a): cactoos, a odlejesz np sztabke 100 gram, tak zeby Ci sie nie zapadla na srodku?

O rany! Co za porównanie? Różnica przekroju! Taka szyna kolejowa, podczas mrozu skurczy się na długości kilometra o dobre pół metra,
natomiast szyna w pierścionku skurczy się niezauważalnie. Ja tego skurczu odlewniczego nie biorę w ogóle pod uwagę.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#10
ja rozumiem, ze im wieksza objetosc, tym wiekszy skurcz, ale rozmiarowo taka 50 czy 100g sztabka z czystego zlota nie jest az taka wielka. Z tego co wiem, problemy sa tez z odlewaniem blachy generalnie, bo sie zapada do wewnatrz. Przy rzeczach "pierscionkowych" ten skurcz jest zupelnie pomijalny
przyblizona wartosc to od PIŃCET do MYLJOOOOOOOOOOOOONA. Wycena moze sie znacznie roznic od rzeczywistej wartosci  Smutny
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości