Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krok po kroku, czyli jak powstają moje grawerunki
(11-22-2015, 06:55 PM)Pampalini napisał(a): Leszek tu masz krążki
http://olx.pl/i2/oferta/krazki-mosiezne-...%5D=answer#

Fajny link Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin  taki dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi Biggrin
dziekuję
Odpowiedz
Biggrin Biggrin Biggrin Biggrin
https://plus.google.com/+malinaTeż-MalArt
Pasja każdy cel czyni możliwym do osiągnięcia.
Odpowiedz
Pograwerowało by się coś Biggrin Biggrin Biggrin 

[Obrazek: back02.jpg]
Odpowiedz
Widze że ciągnie do grawerki  Biggrin
https://plus.google.com/+malinaTeż-MalArt
Pasja każdy cel czyni możliwym do osiągnięcia.
Odpowiedz
Tak !!! Już rylce mam i stare mechanizmy a czas ucieka Biggrin Biggrin
Odpowiedz
(11-22-2015, 09:37 AM)Pampalini napisał(a): No a potem drukarka ,aceton i można zaczynać dalej.

Pod acetonem rozlewa mi się wzór, jak to robić ?  Nie ma drukarki która by drukowała na krążku ?
Odpowiedz
jeśli chodzi ci o przenoszenie wzoru, to z acetonem delikatnie nnasączony na jakiś papier, ale nadmiar wyciśnij, nie ma papier z nadrukiem pływać w acetonie tylko go na chwilę zmoczyć
Odpowiedz
Dziękuję !!!! jutro sprawdzę ten patent bo faktycznie tak nie robiłem, ja moczyłem gąbkę
Odpowiedz
Leszek przygotuj coś czym zacisnąć kanapkę miedź/papier/guma mocny zacisk, imadło. Żeby odbicie nie płynęło zawiń brzegi papieru, taśmą klejącą zabezpiecz i potraktuj acetonem, docisni, odczekaj z kwadrans Hopla gotowe,,, albo nie... powtórka Uśmiech
Oprawiam ...
Odpowiedz
Witam Koleżeństwo, widzę na wątku lekkie objawy zniecierpliwienia Uśmiech Uśmiech Uśmiech 

Chciałbym dzisiaj opisać pierwszy etap czyli projektowanie grawerunku.

Pierwsza i najważniejsza myśl,  która mi się nasuwa brzmi: projektowanie, to najważniejszy etap powstawania grawerunku. Grawerunek powstaje w głowie ale na etapie projektowania ma miejsce przeniesienie pomysłu na papier, szczegółowe jego dopracowanie, modyfikowanie, tworzenie różnych jego wersji itd. Rysowanie projektu w dużej skali daje więcej możliwości jego dopracowania. Później, na dalszych etapach wiele z tych szczegółów zatracimy, ale jeżeli nasz projekt na początku będzie powierzchowny i pospieszny to na koniec grozi nam to, że grawerunek będzie po prostu brzydki. Wierzcie mi, wiele moich prac treningowych przez to zepsułem.

Warto studiować pracę mistrzów. Jest to świetne źródło inspiracji. Nie jestem w stanie powiedzieć ile godzin spędziłem nad katalogami, książkami i na przeróżnych stronach internetowych. Problem w tym, że płaskie zdjęcie o niedużej rozdzielności, nie oddaje w pełni istoty sprawy. Dlatego też ćwicząc często kopiowałem i kopiuje prace moich ulubionych grawerów, aby na drodze prób i błędów dojść do podobnych efektów, i w ten sposób poznać ich warsztat pracy. Zarówno jeśli chodzi o ornamentykę roślinną jak i sceny z życia zwierząt, staram się uchwycić ich rzeczywistą naturę, dynamikę, ruch itp. Ale zawszę zanim przejdę do pracy w metalu pracuję na papierze.

Warto  więc uzbroić się w blok rysunkowy, kilka ołówków, gumkę do mazania i bawić się w rysowanie. Najlepsi grawerzy potrafią wszystko co narysują, przenieść na metal, to tylko kwestia odpowiednich narzędzi, doświadczenia i czasu. Gdy dojdziemy do wprawy, to nie będziemy później mieć problemów z projektowaniem przeróżnych motywów nawet na najbardziej nietypowych przedmiotach i powierzchniach. Ja gdy staję przed nowym zadaniem, przez jakiś czas oglądam przedmiot, obracam w dłoniach, staram się dostrzec w wyobraźni, jak by wyglądał najefektowniej po wygrawerowaniu. A potem rysuję.

Bardzo dobre wyniki w grawerstwie daje umiejętność opanowania techniki rysunkowej zwanej szrafowaniem. Jest to technika wręcz stworzona do przenoszenia jej na metal. Wrzucę później jakieś zdjęcia.

Nie potrafię natomiast projektować w komputerze. Po prostu nie mam talentu do komputerów i tego typu gadżetów, więc nawet nie próbowałem tego robić. Może ktoś wypowie się bliżej na ten temat: na jakich programach pracować, jakieś uwagi, wskazówki itp.

Poniżej kilka zdjęć z mojego warsztatu rysunkowego

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości