Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filigran
Zauważcie co daje przeklepanie wlewka. Jaka piękna blaszka potrafi wyjść, ile zaoszczędzonego czasu po uprzednim porządnym przeklepaniu wlewka.
Odpowiedz
Ja raz próbowałem i mi kiepsko wyszło. Zwijałem 10 m drutu 0,25 pr 0.925. Problemy miałem z wyżarzeniem tak cienkiego ustrojstwa po walcowaniu (już wiem że trzeba go było nawinąć na jakiś grubszy kawałek metalu i z nim wyżarzać) i z lutowaniem. Lutowałem sproszkowanym (za pomocą pilnika) lutem. Albo go dawałem za mało i miałem filigran nie zlutowany albo za dużo i nie chciał płynąć miałem też problem z przegrzewaniem i topieniem się drucików. Generalnie mi się nie udało :-(

Ja z angielskiego kiepski jestem ale wydaje mi się, że na pierwszym filmie facet mówi, że do lutowania używa pasty z boraksu, wody i mieszaniny sproszkowanego srebra 10 g z miedzią 3 g i kadmem 3 g.
Odpowiedz
@szrapnel obiecana "igła" i ślimaki zwinięte z ramek do emalii. Im zrobisz węższy rowek w "igle" tym ładniej można zwinąć filigran

,        

@BoBig robię proszek z średniego lutu. Techniką z filmu nigdy nie lutowałem. Facet daje bardzo dużo lutu. Ja maczam pędzel w
   rozpuszczonym boraksie i potem nabieram lut tym pędzlem. Takim pędzlem maluję jak farbką. Taka ilość w zupełności wystarcza
Świat jest pełen nieograniczonej wiedzy. Naszym zadaniem jest jej zdobywanie i dzielenie się z innymi  http://www.krissart.pl/
Odpowiedz
(08-16-2015, 06:43 PM)BoBi napisał(a): Problemy miałem z wyżarzeniem tak cienkiego ustrojstwa po walcowaniu

próbowałeś w piecu na temp 650 stopni ? ( jasna wiśnia) ?  lub mniejsze kawałki nad palnikiem spirytusowym ?

Zwijam właśnie  na wkrętarce druty zdjęcia wieczorem :-)  Filigran jest super !!!!
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
(08-12-2015, 08:16 PM)kudaj napisał(a): Witam. Mam problem z filigranem, tzn chciałbym wiedzieć cokolwiek z praktycznego wykorzystania tej techniki. Coś można znaleźć w necie ale wszędzie jakieś pierdoły i nic konkretnego. Jest tutaj ktoś kto się tym zajmuje/ zna? Chciałbym przynajmniej namiar na jakaś książkę o tym Uśmiech

Tu masz dobrą książkę : filigran . To właściwy linkdla Ciebie.
.
Odpowiedz
(08-17-2015, 09:02 AM)kriss napisał(a): @szrapnel obiecana "igła" i ślimaki zwinięte z ramek do emalii. Im zrobisz węższy rowek w "igle" tym ładniej można zwinąć filigran

Zrobiłem z prawdziwej igły tzw. cerówki. Góra obcięta a igła wbita w drewno.

.
Odpowiedz
@Leszek bardzo dobrze tylko zeszlifuj na wysokość filigranu tzn. 0.7 mm. Zbyt długie rozcięcie może przeszkadzać i dobrze całość przeszlifować na okrągło. Uśmiech
Świat jest pełen nieograniczonej wiedzy. Naszym zadaniem jest jej zdobywanie i dzielenie się z innymi  http://www.krissart.pl/
Odpowiedz
(08-21-2015, 07:34 AM)kriss napisał(a): @Leszek bardzo dobrze tylko zeszlifuj na wysokość filigranu tzn. 0.7 mm. Zbyt długie rozcięcie może przeszkadzać i dobrze całość przeszlifować na okrągło. Uśmiech

Ok. tak zrobię. Kriss czy taki filigran można wypełnić emalią ?

Cytat:Kriss ..
Szkielet robisz z drutu fi 0,7 i lekko walcujesz na płask. Boraks i woda destylowana to bardzo dobra lutówka. Boraks nie z hurtowni jubilerskiej tylko czysty i za kilka złotych http://www.ichemia.pl/pozostale,202.html Po wylutowaniu filigranu bejcowanie w 20 % H2SO4 i kracowanie w miękkiej wodzie z dodatkiem mydła szczotką mosiężną [Obrazek: biggrin.gif]

Czy można stosować inne grubości druta ?
Boraks już zamówiony, jutro trę lut na proszek :-)
Czy mogę bejcować w kwasku cytrynowym ( mam też kwas H2so4) ?
Kracowanie - woda miękka to deszczówka ?
Przepraszam za takie laickie pytania ale tem filigran bardziej mi się podoba niż emalia Love

Do prób skręciłem dwa druty 0,25 mm wkrętarką.    
Nie mam kasy  Cry już srebro więc z oszczędności testy odbywają się na krążku 1,2 cm i grubości 0,2  

Zwinięte kółko    

Zlutowanie a zasadzie zgrzanie      

Bejcowanie w kwasku ( podgrzewam w frytkownicy Biggrin )    

No i emalia Siedmiogrodzka  Biggrin Biggrin             
.
Odpowiedz
@Leszek zadajesz trudne pytania Ząbki Wiesz, że rozszerzalność cieplna srebra, miedzi czy szkła ( emalii ) są różne dla tego pojawiają się pęknięcia na emalii. Musisz poeksperymentować. Filigran to gęsto zwinięte dwa druty i przewalcowane na płask lub moletowany płaskownik ( to nazwijmy wersja polska Ząbki ) Nie wiem jak zachowa się emalia w tak gęsto upakowanym szkielecie. To co jest na Twoich fotach to tylko "rzadko skręcone dwa druty" Ząbki i zalane emalią Jeżeli skręcasz dwa druty musisz to robić stopniowo wyżarzając materiał kilka razy. Zwinięta spirala musi być tak gęsta jakby składała się z wielu kółek ( jak gęsta sprężyna )

deszczówka o wiele lepsza niż kranówka ale nie po kwaśnych deszczach. Nie używam kwasku więc trudno mi na ten temat dyskutować Ząbki Filigran ma być jak najcieńszy a Ty masz dwa skręcone druty więc grubość zależy od Ciebie Ząbki Szkielet nie może być zbyt cienki bo ma utrzymać całą konstrukcję.
Odpowiedz
(08-21-2015, 06:39 PM)kriss napisał(a): @Leszek zadajesz trudne pytania Ząbki Wiesz, że rozszerzalność cieplna srebra, miedzi czy szkła ( emalii ) są różne dla tego pojawiają się pęknięcia na emalii. Musisz poeksperymentować. Filigran to gęsto zwinięte dwa druty i przewalcowane na płask lub moletowany płaskownik ( to nazwijmy wersja polska Ząbki ) Nie wiem jak zachowa się emalia w tak gęsto upakowanym szkielecie. To co jest na Twoich fotach to tylko "rzadko skręcone dwa druty" Ząbki i zalane emalią Jeżeli skręcasz dwa druty musisz to robić stopniowo wyżarzając materiał kilka razy. Zwinięta spirala musi być tak gęsta jakby składała się z wielu kółek ( jak gęsta sprężyna )

deszczówka o wiele lepsza niż kranówka ale nie po kwaśnych deszczach. Nie używam kwasku więc trudno mi na ten temat dyskutować Ząbki Filigran ma być jak najcieńszy a Ty masz dwa skręcone druty więc grubość zależy od Ciebie Ząbki Szkielet nie może być zbyt cienki bo ma utrzymać całą konstrukcję.

Czyli Kriss nie ma w filigranie żadnych stałych reguł i można swobodnie eksperymentować ? Love Super - lubię druty Biggrin
Jutro skręcę większe druty i spróbuję wypalić pomiędzy bez podkładu.
.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości