Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odlewanie w małej pracowni
#11
Odlewanie parowe - po polsku "na ziemniaka" Ząbki
Odpowiedz
#12
, , , zapomniałem wstawić, a te na zaś ,,,,,, Uśmiech
Oprawiam ...
Odpowiedz
#13
czyli to nie nowość.
Oprawiam ...
Odpowiedz
#14
Pewnie zależy dla kogo....
A w osasepii ?
Odpowiedz
#15
A w chlebek?
Oprawiam ...
Odpowiedz
#16
(06-10-2015, 09:01 AM)mnap89 napisał(a): Chcialem zapytac odnosnie odlewania. Robicie to sami we wlasnej pracowni; rzeżbicie i oddajecie do odlewni czy zamawiacie odrazu gotowe wzory z katalogu odlewni?

Teraz jeszcze pytanie do tych co odlewaja sami. Jakiej maszyny uzywacie? Oczywiscie nie mowie tutaj o wielkich szafach z piecem indukcyjnym, próżnia itp itd.
Skupmy sie raczej na sprzecie do malych pracowni. Sprężynowa/elektryczna odlewarka odsrodkowa czy próżniowa?

Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze czasami lepiej zamowic odlew w duzej firmie na super sprzecie gdyz wtedy nie potrzebujemy ładowac kasy w maszyny ktore jednak troche ksoztuja. ALE, terminy, ograniczenia co do stopów i jesli załatwiamy to wysyłkowo - a sporo osobb pewnie tak robi - dochodza koszty i czas wysylki w obie strony, ewentualne zaginiecie lub uszkodzenie przesylki bla bla bla...

Plusy odlewania u siebie? Uzywasz stop taki jaki chcesz. Odlewasz kiedy chcesz - nie musisz czekac np tydzien naodlanie jednego pierscionka czy czegos tam. Dodatkowo jesli robisz to dobrze mozna zdobyc dodatkowa robote - jesli w okolicy sa inne zaklady ktore potrzebuja cos odlac, zrobic gume itp.

Chetnie poslucham co macie do powiedzenia w tej kwestii.

Miłego!

Witam 
Zapraszam wszystko co dotyczy odlewnictwa.nauki narzędzi na zamówienie.
    www.elektrocast.dbv.pl

pozdrawiam Marek Ślazyk Kraków-Libertów 514-242-856
Odpowiedz
#17
Odpowiedz
#18
Poszukaj - steam casting - po angielsku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz. Po polsku jest to odlewanie na ziemniaka Puść oczko

Wosk najlepiej najlepiej do rzeźbienia lub jak masz formy i woskownik to moze byc wtryskowy. Masa standardowa do odlewow - goldstar kerr i inne takie. Zwykly gips chyba nie przejdzie aczkolwiek mozesz probowac. Cisnienie wytwarzane jest przy pomocy mokrych gazet lub wczesniej wspomnnianego ziemniaka - wtedy od razu masz przekąskę! Ząbki
Odpowiedz
#19
Czyli, że ziemniak paruje od stopionego metalu i "wpycha" go w formę?
Co do gipsu, to ktos mi przetłumaczył, że własnie na gipsie rosjanin robi, tylko z wibratorem.
Dopytuję, bo dla mnie właściwie nic nie jest tu "standardowe" Puść oczko. Najchętniej bym się z którymś z was na piwo wybrał i zadał milion pytań do.

Lutowanie na ziemniaka, odlewanie na ziemniaka, wódka z ziemniaka... Są jeszcze jakieś niestandardowe zastosowania dla ziemniaka?
Odpowiedz
#20
No tak to jest gips. Gips odlewniczy to tez gips. Nie wiem czy zwykly gips budowlany czy tam inna gładź francuska bedzie sie "dobrze" zachowywac w wysokich temperaturach wypału. Musiałbys poeksperymentowac. Oraz jak bedzie reagowac ze stopem.

Generalnie stosuje sie masy formierskie/ odlewnicze czy jak go zwał tak zwał. 30kg worek masy kosztuje jakies 200 zł - nie wiem dokladnie bo kupowalem kilka lat temu i jeszcze nie zuzyłem całosci.
Niby masz rozne do srebra, do złota do odlewow z kamieniami, do platyny i stali. Takze wersji kilka do tego paru producentow wiec opcji masz mniej wiecej miliard Język Osobiscie rozrozniam - 1)do srebra i złota 2) do platyny i stali. To tak baaardzo ogolnie

Wibrator jest po to by pęcherzyki powietrza odczepily sie od modelu woskowego i wypłyneły na powierzchnie masy lub zostały w masie ale nie na modelu. Mozna do tego uzywac tez pompy prozniowej lub utwardzac mase pod cisnieniem. Aczkolwiek przemysłowo najczesciej jest proznia + wibrator.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości