Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozłacanie
#31
Ma ktoś "złoty" środek na pozłacanie srebra? Pierwszy raz trafiło mi się takie zamówienie, ( do tej pory rodowanie pisakiem było codziennością), kupiłem czyste AU w płynie i chciałem odtłuszczony metal (srebro) pozłocić ( nowa końcówka filcowa, napięcie 6v 1A) i żadnych efektów. Może ktoś poinstruować co robię nie tak...? Ząbki
Odpowiedz
#32
A to złoto, to kupiłeś do pisaków, czy do kąpieli?
Poza tym wszystko masz OK. Musi działać, chyba
że Szatan namieszał, jak biskupom pedofilom na
słynnej konferencji.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#33
Prześledziłem ten wątek i muszę napisać wam kilka uwag:

Ścieranie złota:
Dla czystego złota noszonego na zegarku zakłada się zużywanie złota na poziomie 1um na rok
Złoto takie ma twardość około  90HV
Obecnie stosowane kąpiele galwaniczne (stopowe) AuCo lub AuNiIn, AuFeIn posiadają podwyższona twardość:
AuCo - 170HV (kolor kąpieli różowy)
AuNiIn 250 HV (kolor kąpieli zielony)
AuFeIn 220 HV (kolor kąpieli żółty - jak vibovit)
AuCu - 400HV (kolor kąpiel niebieski)

zatem, trwałość współczesnych powłok powinna być większa, ale nie przekłada się to w stosunku 1:1

Na czas życia złocenia ma też wpływ podwarstwa - złoto położone na niklu ma większą trwałość niż złoto położone bezpośrednio na srebrze.

Nikiel lub pallad są tak zwanymi "stoperami dyfuzji" i zapobiegają migracji (mieszaniu się srebra i złota w formie metalicznej). Ale żeby to miało sens niklu musi być kilka mikronów a palladu minimum 0,5um (dyfuzja srebra w górę powłoki trwa najczęściej kilka lat, lub wymaga bardzo intensywnych warunków zewnętrznych <temperatura itp>).
Innym aspektem czernienia pozłoconych powłoki jest porowatość cienkiej warstwy złota, wtedy w porach powstają ogniska korozji siarczanowej i ciemnienie powłoki nie związane z dyfuzją (szczelna powłoka złota zaczyna się najczęściej od 1um w górę)

Jak wybrać grubość powłoki dla naszych wyrobów:
Wszystko zależy jak chcemy ich używać i jakie są oczekiwania naszych klientów, polecam:
- kolczyki, bransoletki, naszyjniki polecam nie mniej niż 0,5 um
- pierścionki minimum 1,0um i w górę

Jak wyznacza się grubość powłoki:
XRF - ("zwane xrejem") metoda nie niszcząca najczęściej stosowana, pozwala wyznaczać grubość powłoki do 5um Au. Metoda ta jest często stosowana przez urzędy probiercze do szybkiego wyznaczania składu stopu, spytajcie więc w waszym urzędzie czy nie mogą dla was dodatkowo wykonać pomiarów grubości.

Kulometria i mikroskop będą metodami niszczącymi i je przez to odradzam

Grubość powłoki a polerowanie szmatką: jeśli szmatka nasączona jest w stanie wytrzeć powłokę złota to najprawdopodobniej nie było go tam zbyt dużo (stawiam 0,1 do 0,2 um). Jest to minimalna grubość jaką zaleca producent kąpieli galwanicznych, jest to też grubość która nie nadaje się do codziennego użytku a już na pewno nie na pierścionkach obrączkach.

Uwaga niektóre firmy "mistrzowie cienkich powłok" (w tym głownie Włosi) nakładają powłoki o grubościach 0,05um (śmiesznie mało ale kolor jest)

Nie dajcie się oszukać: jeśli ktoś mówi wam że za 2,5 pln od 1g srebra pozłoci wam na 2,0 um to was oszukuje. Za te pieniądze grubość powłoki jest najczęściej 10 razy mniejsza (0,2um)

BTW rzeczywistym kosztem galwanizerni jest pole powierzchni i grubość powłok a nie masa przerzuconego srebra, dla mnie jak ktoś planuje rozliczać się od grama biżuterii to znaczy że coś kombinuje. 

Złocenie na 1,0 um na polskim rynku kosztuje od 110 do 160 zł netto za 1 dm2 powierzchni, dla oddania skali obrączka ma od 0,05 do 0,1 dm2 powierzchni

Odtłuszczanie a płyn do mycia naczyń + amoniak -
jako chemik, nie jubiler spotkałem się z tym dopiero w pracowniach jubilerskich - krótka historia:
Pan wlał do odciętego dna od butelki plastikowej PET trochę wody, ciut amoniaku i kilka kropel ludwika. wstawił to do myjki ultradźwiękowej na 15s i uważał ze jest odtłuszczone, moja reakcja to konsternacja. Detal po takim zabiegu był dalej tłusty (woda perliła się na powierzchni).
,
Dlaczego nie należy używać ludwika: oprócz środków myjących w płynach do mycia naczyń znajdują się też środki nabłyszczające szkło - pewien rodzaj wosku, obkleja to późnej nasze detale. Najlepjej stosować dedykowany płyn do myjek.

Dlaczego nie odtłuszczać w butelce PET: ultradźwięki są tłumione przez tworzywo, o wiele lepiej spełni się tutaj zlewka szklana do nabycia za 3zł w sklepie chemicznym, a można w nią nalać gorącą wodę.

Dlaczego nie amoniak: bo o wiele sprawniejszy jest 2 -3 % roztwór wodorotlenku sodu

Dlaczego odtłuszczanie na gorąco? 
Odpowiem pytaniem: dlaczego utłuszczoną patelnie myjecie pod gorącą wodą?

Jak powinno przebiegać prawidłowe odtłuszczanie:
- Myjka ultradźwiękowa - w ciepłym płynie dedykowanym do myjek ultradźwiękowych czas - 30s lub większy (w zakeżności od zabrudzenia), temperatura od 35 do 80* C (w zależności od zabrudzenia)
- 2x Płukanie w wodzie wodociągowej gorącej i letniej
Odtłuszczanie elektrochemiczne cieple T- 35 do 65 * C, czas 5min lub więcej, Gęstość prądu 4A/dm
Płukanie jak wyżej najlepiej 3 razy 
Po płukaniu obejrzeć nasz wyrób i sprawdzić czy cały jest zwilżony wodą, czy nie ma na nim suchych miejsc, czy woda na nim nie ulega perleniu, lub tak po prostu czy w zakamarkach nie ma resztek pasty.

Jak będziecie mieli więcej pytań to służę pomocą w miarę możliwości.

Pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości