Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trawienie srebra
#1
Witam.
Szukam informacji na temat selektywnego trawienia srebrnej blachy tak aby na jej powierzchni powstał wypukły wzór.
Na www.polskijubiler.com znalazłam tyle: „Wyroby wykonane ze srebra trawi się w roztworach na bazie kwasu azotowego. Stężenie kwasu azotowego dobiera się w zależności od próby srebra. Im wyższa zawartość srebra w stopie, tym należy stosować bardziej stężone roztwory kwasu. Bardzo dobre rezultaty uzyskuje się, stosując do trawienia roztwór dwuchromianu potasu i kwasu azotowego. Dodatek soli chromu zmniejsza emisje tlenków azotu wydzielanych w procesie trawienia”.
Czy mniej więcej wiem czym, nie wiem jak. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie?
Odpowiedz
#2
Nie robiłem jeszcze nic takiego, ale pomysł ciekawy. Więc poszukałem trochę.
Tu dość ciekawa dyskusja:
http://www.freha.pl/lofiversion/index.php?t3723.html
Generalnie jednak są robione wzory wklęsłe.
Odpowiedz
#3
Czym to ludzie się nie zajmują! Świetna strona, naprawdę ciekawe rozmowy.
Odpowiedz
#4
obszar ktory ma byc wypukly zamalowujesz np lakierem do paznokci, naklejasz papier termotransferowy itp. pozniej wrzucasz srebro do kwasu azotowego w stosunku 1:1 z woda destylowana(zawsze dodwaja kwas do wody) i czkeasz az sie wytrawi . przedmiot o\mozna zawiesic na aluminiowym druciku aby bylo latwo go wyciagnac(aluminium nie rozpuszcza sie w kwasie azotowym.... wyciagasz, dokladnie pluczesz i masz... lakie usuwasz zmywaczem lub palnikiem. przedmiot z kwasu wyciagasz peseta plastikowa lub inna kwasoodporna. podczas trawienia kwasem azotowym wydzielaja sie ciemnobrunate opary tlenku azotu ktore sa bardzo szkoliwe dla zdrowia. powoduja miedzy innymi poparzenie drog oddechowych, astme, bialaczke, lub w najgorzym wypadku smierc. objawy moga wystapic nawet z trzydniowym opoznieniem. wiec myslisz ze nic ci nie jest a tu po 2 - 3 dniach lezysz trupem. operacja powinna byc przeprowadzona w dygestorium, na wolnym powietrzu z wiatrem w plecy, lub pod dobrym wyciagiem. nalezy miec maske przeciwgazowa z odpowiednimi pochlaniaczami/polmaske i gogle ochronne oraz dobre rekawice gumowe.
Odpowiedz
#5
Cytat:Szukam informacji na temat selektywnego trawienia srebrnej blachy tak aby na jej powierzchni powstał wypukły wzór.

Nie bardzo wiem co rozumieć przez "wypukły wzór" ? Płaszczyznę niewytrawioną? Nie da się sterować kwasem. Musisz wiedzieć, że kwas azotowy trawi we wszystkich kierunkach. Aby zabezpieczyć wzorek który chcemy "zachować", używamy np: płynnego werniksu do technik graficznych. Przed położeniem werniksu warto oczyścić powierzchnię blachy, odtłuścić itd. Nakładasz werniks i czekasz, aż wyschnie. Przy wytrawianiu należy uważać na czas. Jeśli zostawisz przedmiot zbyt długo w kwasie, zacznie podtrawiać blachę pod werniksem. Trawienie może przerwać tylko woda. Tzn. możesz wyciągnąć blachę z kwasu i zobaczyć czy "to już, czy jeszcze nie" po czym włożyć ją z powrotem do kwasu. Nadal będzie trawić. Kiedy uznasz że wystarczy, płuczesz blachę wodą, pod jakimś natryskiem (wąż ogrodowy). Kwas nie jest wieczny... zużywa się. Im więcej trawień było wykonane tym bardziej słabnie jego moc. Im cieplej tym aktywniejszy kwas. Robiąc coś na dworze, lepiej nie robić tego w pełnym Słońcu. Podgrzewanie kwasu nie wskazane. Kwas przechowujemy w zaciemnieniu! W zbiornikach hermetycznych (polietylen, ciemne szkło laboratoryjne) Z dala od dzieci! Warto też pamiętać aby "jednego" kwasu używać do jednego rodzaju metalu tzn... trawisz srebro, więc nie trawisz w nim nic po za srebrem, trawisz mosiądz, używasz go tylko do mosiądzu itd... Pamiętamy aby zawsze wlewać kwas do wody!

Warto zapoznać się z zasadami BHP apropo używania kwasów, łatwo można zrobić sobie nieodwracalnie krzywdę.
Na studiach mieliśmy całą pracownię przystosowaną do tworzenia grafik w "technikach metalowych" (trawieniu grafik w blachach np: cynkowych, miedzianych, mosiężnych). Kwas azotowy znajdował się w dużej wannie polietylenowej, zadaszonej okapem z blachy kwasoodpornej, pod ciągłym wyciągiem. W pracowni mogliśmy przesiadywać godzinami bez żadnych objawów zatrucia oparami. W grafice używaliśmy słabych roztworów 10-15%, przypuszczam że w jubilerstwie nie stosuje się większych stężeń, chyba, że w galwanotechnice.

Gdyby ktoś jednak był chętny to polecam ten sklep:
http://www.pol-aura.pl/advanced_search_r...=2a&page=1

Chlorkiem żelazowym natomiast wytrawia się miedź przy tworzeniu układów scalonych w elektronice. Jego największą zaletą jest to że trawi grawitacyjnie... nie podtrawia na boki a przy okazji jest bezpieczniejszy dla zdrowia. Znajomy trawił nim z powodzeniem w blasze mosiężnej, jednak nie słyszałem nigdy aby ktoś używał go do srebra..
Odpowiedz
#6
(05-31-2010, 10:31 PM)mnap89 napisał(a): obszar ktory ma byc wypukly zamalowujesz np lakierem do paznokci, naklejasz papier termotransferowy itp. pozniej wrzucasz srebro do kwasu azotowego w stosunku 1:1 z woda destylowana(zawsze dodwaja kwas do wody) i czkeasz az sie wytrawi . przedmiot o\mozna zawiesic na aluminiowym druciku aby bylo latwo go wyciagnac(aluminium nie rozpuszcza sie w kwasie azotowym.... wyciagasz, dokladnie pluczesz i masz... lakie usuwasz zmywaczem lub palnikiem. przedmiot z kwasu wyciagasz peseta plastikowa lub inna kwasoodporna. podczas trawienia kwasem azotowym wydzielaja sie ciemnobrunate opary tlenku azotu ktore sa bardzo szkoliwe dla zdrowia. powoduja miedzy innymi poparzenie drog oddechowych, astme, bialaczke, lub w najgorzym wypadku smierc. objawy moga wystapic nawet z trzydniowym opoznieniem. wiec myslisz ze nic ci nie jest a tu po 2 - 3 dniach lezysz trupem. operacja powinna byc przeprowadzona w dygestorium, na wolnym powietrzu z wiatrem w plecy, lub pod dobrym wyciagiem. nalezy miec maske przeciwgazowa z odpowiednimi pochlaniaczami/polmaske i gogle ochronne oraz dobre rekawice gumowe.

Chciałbym zaznaczyć jedną małą dygresję - aluminium nie rozpuszcza się w STĘŻONYM KWASIE AZOTOWYM! Następuje wtedy pasywacja, czyli pokrywanie się metalu cienką warstwą tlenku, który chroni przed dalszą korozją. W rozcieńczonym choćby 5% wody już tak!!! Reakcja zachodzi z wydzieleniem wodoru! Nie jest to już bezpieczne. Podobnie jest z żelazem!

lakier do paznokci - uważać JAKI - nie może zawierać substancji ulegających utlenianiu przez tlenowe kwasy nieorganiczne Puść oczko
www.gemstonesempire.com

mój adres email: jaksch@gemstonesempire.com

Kamienie jubilerskie to moja życiowa pasja Serce
Odpowiedz
#7
(05-31-2010, 10:31 PM)mnap89 napisał(a): podczas trawienia kwasem azotowym wydzielaja sie ciemnobrunate opary tlenku azotu ktore sa bardzo szkoliwe dla zdrowia. powoduja miedzy innymi poparzenie drog oddechowych, astme, bialaczke, lub w najgorzym wypadku smierc. objawy moga wystapic nawet z trzydniowym opoznieniem. wiec myslisz ze nic ci nie jest a tu po 2 - 3 dniach lezysz trupem.

Marku a kwaskiem cytrynowym lub chlorkiem żelaza można ??
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#8
(09-23-2015, 05:38 AM)Leszek napisał(a): Marku a kwaskiem cytrynowym lub chlorkiem żelaza można ??

Nie da rady Smutny. Czytałem kiedyś o trawieniu srebra azotanem żelaza, ale nie sprawdzałem. Może ktoś próbował ?
Odpowiedz
#9
(09-23-2015, 07:08 AM)maga napisał(a):
(09-23-2015, 05:38 AM)Leszek napisał(a): Marku a kwaskiem cytrynowym lub chlorkiem żelaza można ??

Nie da rady Smutny. Czytałem kiedyś o trawieniu srebra azotanem żelaza, ale nie sprawdzałem. Może  ktoś próbował ?


Maga dziękuję. :-)  Już zamówiłem na aledro za 16 zł z przesyłką. Jak sprawdzę to jeszcze w tym tygodniu dam znać i zdjęcia.
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#10
(09-24-2015, 07:39 AM)brylant napisał(a): Widzę, że na tym forum wiele można się dowiedzieć apropo wzornictwa i różnych metod obróbki, jak się z wszystkim zapoznam to nabędę solidną wiedzę, i jak co można próbować swoich sił.

Spróbuj - tylko wykasuj ten spamerski link. Przy okazji zapraszam do emaliowania w dziale Krzywego
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości