Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Punce na srebrnym ryngrafie
#1
Witam, mam nieduży, srebrny ryngraf, nie mogę zidentyfikować prób.
Punce są 3:
- pierwsza to kwadrat z literami Vc
Poniżej prostokąt, w prostokącie po prawej głowa zwrócona w prawo, ale wygląda inaczej, niż w znanych mi próbach srebra, tzn ma inny kształt, na lewo od głowy liczba 925, a powyżej znak którego nie mogę dokładnie odczytać, wydaje mi się, że to "3", co by pasowało, ale pod tym znakiem jest jeszcze jeden, zamazany - równie dobrze mogły by to być litery zz albo 3z, jedna pod drugą.
Trzecia punca jest okrągła, mała, na oko niewiele ponad milimetr średnicy, nie da się odczytać, co to jest, od biedy wygląda jak ptak, ale może być to równie dobrze cokolwiek innego.

Czy da się zidentyfikować pierwszą próbę, która jest, jak zakładam, cechą wytwórcy, oraz próbę srebra, tzn datowanie/pochodzenie?
Czym mogła by być próba nr. 3?

Niestety, nie mam aparatu na tyle dobrego, by zrobić zdjęcie punc, daję zdjęcie przedmiotu, może ktoś będzie w stanie powiedzieć, kiedy mogło by to być wyprodukowane, czy jest to jakaś odpustowa masówka, czy też coś innego.

[Obrazek: dsc00220320x240_copy.jpg]
Odpowiedz
#2
Odpustowa masówka była robiona z cynku, aluminium, czy bardzo cienkiej blachy mosiężnej, podklejanej. To jest jednak wyrób ze srebra, ale rzeczywiście wygląda na masówkę. Kolega na przykładzie fragmentu takiego wyrobu zaprezentował flamowanie:

Techniki zdobienia powierzchni srebra

Może jest jakaś ciekawa dedykacja na odwrocie?
Odpowiedz
#3
Witam, na odwrocie są tylko te punce.
Kupiłem na pchlim targu, wraz z tym ryngrafem była mosiężna plakieta z symboliką armi krajowej, dlatego mnie to zaciekawiło.

Znalazłem podobną próbę:
[Obrazek: f_poland3_1.JPG]

Jednak nie ona jest identyczna, u mnie prostokąt nie ma ściętych rogów, głowa jest inna, a zamiast litery "w" jest coś innego, z, 3, trudno powiedzieć.


Dodam, że ryngraf jest 2-częściowy, wypukła środkowa część jest przymocowana do tarczy wystającymi z tejże środkowej części 2 bolcami.
Jeśli o techniki zdobnicze chodzi, to mam na ten temat raczej nikłą wiedzę, ale nie jest to na pewno flamowane (powierzchnia jest gładka, zdjęcie po prostu kiepskie) a jedyne zdobienie to ten grawerowany motyw roślinny.
Dziękuję za zainteresowanie.
Odpowiedz
#4
Litera oznacza urząd probierczy. "W" to Warszawa. Jeżeli jest głowa to najprawdopodobniej jest cecha polska.
W okresie międzywojennym cecha była w owalu i za komuny też. Oznaczenie 925 z literą jest stosunkowo nowe,
więc raczej to jest jakieś szamaństwo z plantacji Ojca Muchomora. Brak zaokrąglonych rogów może świadczyć,
że braciszkowie Muchomora, wystrugali ten stempel bez wiedzy Urzędu probierczego. Puść oczko
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#5
Znalazłem podobną głowę Ząbki

www.h.cx/?country=Russia&province=&key=1908-1926
Ta na samym dole.
Chyba faktycznie jakaś "radosna tfórczość"
Odpowiedz
#6
(10-15-2014, 11:22 AM)Luckey13 napisał(a): Znalazłem podobną głowę Ząbki

Jak podobną? Pierwsza pozioma, a druga pionowa. Jedna z 925 a druga 84.
Podobne jak nos do dupy. Puść oczko Zrób zdjęcie tej "twojej" albo nie marnuj czasu.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#7
Podobna jest sama głowa, tzn kształt ten sam, reszta całkiem inna Ząbki
Zdjęcie nic nie wniesie, ta punca słabo widoczna pod lupą jest Uśmiech
Odpowiedz
#8
(10-14-2014, 09:13 PM)Luckey13 napisał(a): Dodam, że ryngraf jest 2-częściowy, wypukła środkowa część jest przymocowana do tarczy wystającymi z tejże środkowej części 2 bolcami.

Mocowanie na dwa sztyfty, standard. To jest Matkoboskaczęstochowska z łukowym zakończeniem u dołu - mam gdzieś w domu taką matrycę, a w pracy leżakują ze dwie w różnych rozmiarach. Bardzo stary wzór, ciągle tłoczony ze starych matryc. Do tego rustykalny wzorek. Widziałem jakoś podobne z dedykacjami z okresu międzywojennego, ale równie dobrze może to mieć rok albo dwa. Może był dodatkowo cechowany na Ukrainie albo na Litwie, ale to krajowy wyrób.

Mamy w kraju znawcę i kolekcjonera, oto jego dzieło:

Ryngrafy
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości