Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miedziano- mosiezne konfrontacje
Jak syn marnotrawny , postanowilem ,ze wroce ...do palnika . Aby to troche sobie urozmaicic, zdecydowalem sie poznac nieznane lady miedzi i mosiadzu .
Jako ,ze nigdy wczesniej nie popelnilem nic miedzianego ,czy mosieznego (lutowania rur w kuchni nie licze Ząbki ) ...... czuje sie troche jak pierwszo-klasista w tym dziale Ząbki .

Skracajac niepotrzebne wywody popelnilem cos takiego :
[attachment=1937]
[attachment=1936]

Wisior mosiadz -miedz z jaspisem pejzażowym . Nie jest to za bardzo klepane ,czy tez poddawane wymyslnym japonskim torturom rytowniczym Ząbki , lecz po chlopsku rzniete i lutowane .
Ciekaw jestem Waszych opinii .
nie wiem, nie znam sie ...ale sie chetnie wypowiem .
Odpowiedz
(09-10-2014, 12:49 PM)Erddill napisał(a): lecz po chlopsku rzniete i lutowane

Tak trzeba! Rżnięcie, piłowanie i lutowanie do upadłego to spora część mojego życia zawodowego.

Mam na sumieniu sporo wyrobów z miedzi i mosiądzu, ale ten motyl nawet mnie trochę zaskoczył. Bardzo ciekawy efekt kolorystyczny.
Odpowiedz
Też chcę tak piłować :-) Bardzo fajne. Nie mój klimat ale podziwiam pracę.
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
Miedź i mosiądz to moja bajka. Uśmiech Dobra robota. Lutowałeś twardym lutem np. srebrnym lub do miedzi czy cyną?
"Grawer Met" Paweł Tucki[url=http://www.facebook.com/MetaluBlask][/url]
Odpowiedz
(09-10-2014, 10:32 PM)pete napisał(a): Miedź i mosiądz to moja bajka. Uśmiech Dobra robota. Lutowałeś twardym lutem np. srebrnym lub do miedzi czy cyną?

Luty srebrne robie z cynkiem ( bioracz pod uwage sklad mosiadzu ) raz probowalem "poprawic" mosiezny kosz i byl szok bo mi lut dziury wypalal .
Tym razem zastosowalem to :

http://domtechniczny24.pl/twardy-fosforo...-4478.html

lut fosforowy ,ma kolor miedzi ..... Plynie troche inaczej (jak dla mnie ) niz srebrny , moze to przez brak obycia z innymi metalami . Suma sumarum dziala i wyszlo ok .
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź Erdill. Męczyłem się kiedyś z lutowanie mosiądzu lutem srebrnym i wciąż był problem. Używałem abdeka jako lutówki i płynu osłonowego a lut nie chciał w ogóle płynąć. Robiły się kulki i rób co chcesz. Uśmiech Jak dobrze przygrzałem to płynęło ale razem z mosiądzem.
"Grawer Met" Paweł Tucki[url=http://www.facebook.com/MetaluBlask][/url]
Odpowiedz
(09-10-2014, 11:13 PM)pete napisał(a): Dzięki za odpowiedź Erdill. Męczyłem się kiedyś z lutowanie mosiądzu lutem srebrnym i wciąż był problem. Używałem abdeka jako lutówki i płynu osłonowego a lut nie chciał w ogóle płynąć. Robiły się kulki i rób co chcesz. Uśmiech Jak dobrze przygrzałem to płynęło ale razem z mosiądzem.

Dodam ,ze z tym fosforowym byl maly znak zapytania na poczatku , tzn niby plynal , ale .... przemyslalem sprawe i okazalo sie ,ze miedz i mosiadz byly z lekka zatluszczone i sama lutowka nie dala rady . Odtluscilem material (zmywaczem do paznokci Ząbki ) i poprawilo sie "plyniecie" ... Sprawdze ,pozniej jak denaturat sobie poradzi .
Odpowiedz
Lutówka zabezpieczy metal przed warstwą tlenków która na pewno by powstała podczas grzania wyrobu, ale nie za bardzo usuwa stare warstwy tłuszczów, tlenków, czy siarczków. Musisz to zrobić osobiście. Mam podobny lut - topi się w dosyć niskiej temperaturze, i ładnie płynie. Po przetopieniu robi się bardziej żółty. Zwróć uwagę, że ten lut jest bardzo twardy (mechanicznie) i kruchy - nie wiem, czy nadaje się do połączeń, które mają być jeszcze odkształcane po lutowaniu.
Odpowiedz
(09-11-2014, 07:53 AM)krzywy napisał(a): ... Zwróć uwagę, że ten lut jest bardzo twardy (mechanicznie) i kruchy - nie wiem, czy nadaje się do połączeń, które mają być jeszcze odkształcane po lutowaniu.

Co prawda to prawda , kruchy i twardy... Przy jakims poważniejszym klepaniu oczekiwałbym problemów, przy drobnym kształtowaniu ( motyl) problemów nie robił . Zobaczymy jak dalsza współpraca się ułożyPuść oczko
Odpowiedz
... guzik przy plaszczyku sie wzion i urwal .... zeby nie bylo , ze go tak zwyczajnie przyszylem i juz . Postanowilem sobie to troche "urozmaicic" i przy swietach zrobic sobie prezent , a dokladnie to 12 prezentow Ząbki
wyszlo tak :

[attachment=2376] [attachment=2377] pomalu pokrywaja sie patyna Uśmiech

dla sprawdzenia efektu jest jeszcze wersja blyszczaca
[attachment=2378]
w tzw zapasie strategicznym Puść oczko
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości