Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mokume Gane
Tongue 
Znalazłam opis techniki, niestety po japońsku :-(

Tu strona Autora, 男性/-

http://blogs.yahoo.co.jp/stbel_ht/31245004.html
Na szczęście są zdjęcia.

[Obrazek: mokune1.jpg]

[Obrazek: mokune2.jpg]

[Obrazek: mokune3.jpg]

[Obrazek: mokune4.jpg]

[Obrazek: mokune5.jpg]

[Obrazek: mokune6.jpg]
Odpowiedz
To są cztery stopy złota?
Odpowiedz
tak, na ile translate.google.com dobrze przetłumaczyło tekst po japońsku Uśmiech
Odpowiedz
Zdjęcia są przekonujące, za to gdy wszedłem na tamtą stronę zaatakowały mnie krzaczki:

その中でもひときわ時間がかかり苦労はしたけど、楽しかった仕事がありました。
Jak Ty to znalazłaś?
Odpowiedz
Znalazłam jeszcze inną japońską stronę:
Ciekawe są efekty tej techniki.
[Obrazek: 090719232420.jpg]

[Obrazek: 090727150732.jpg]

[Obrazek: 2009082023192172a.jpg]

Ze strony:
http://tiara828.blog35.fc2.com/blog-entry-32.html
Odpowiedz
Aha, wyjaśnia się sprawa uzyskania takiego "marmurka". Blaszki muszą być dobrze wyczyszczone i odtłuszczone, żeby się to nie rozlazło przy walcowaniu, a i tak pewnie trzeba znać kilka sztuczek. No i trzeba mieć porządną walcarkę.

Ktoś chce popróbować tej techniki?
Odpowiedz
No mniej wiecej tak to sie robi. nie znajdziesz w internecie zdjeci z calego procesu. sa teksty i porady jak to sie robi ale szczegoly trzeba znalesc samemu... oczywiscie metoda prob i bledow. w japonii zgrzewaja w palenisku kowalskim, w stanach w pieceach elektrycznych, a w polsce? co kto ma... ja robie palnikiem i tez daje rade. metal musi byc IDEALNIE oczyszczony poniewaz moze sie wogole nie zgrzac... sama technika mokume gane nie jest trudna... wymaga tylko dokladnosci... i czasu... majac zgrzane blachy, pozniej postepuje sie jak z normalnym kawalkiem metalu.
Odpowiedz
Wiem że temat trochę stary ale u nas raczej takie tematy się nie przedawniają. Uśmiech

W internecie można znaleźć video tutoriale praktycznie z całego procesu otrzymywania różnych wzorów ale stali damasceńskiej, co w zasadzie wygląda w miarę podobnie. Oczywiście inne zastosowanie, materiały i wzory ale autorzy np. radzą poćwiczyć wzory na... plastelinieZąbki różnokolorowej. Uśmiech

"majac zgrzane blachy, pozniej postepuje sie jak z normalnym kawalkiem metalu. "

Jednak nie do końca tak samo trzeba pamiętać o tym ze mamy różne warstwy i chcemy uzyskać jakiś określony wzór.
Samo zgrzanie i rozwalcowanie wiele nam nie da.
Odpowiedz
witam.
od dłuższego czasu mam w planie wykonanie mokume i jakichś pierścionków z niego ,nie chce na początek inwestować w drogie materiały , ale chce by dało się je nosić bez żadnych konsekwencji w postaci odbarwień na skórze itp a zarazem miały ładny kontrast.
i tu moje pytanie, z jakich metali to zrobić by nie było takich obaw, miedz pewnie odpada,alpaka, mosiądz, brąz , brąz niklowy ?
poradźcie , z góry dziękuje za odp .
Odpowiedz
zainwestuj może na początek w stosunkowo dobry materiał, ale nie zbyt drogi, polecam srebro lub złoto z dużą ilością niklu Uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości