Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nordwind1 cos tam klepie (Fotorelacja)
Mam pytanie czy to żółte 5zł, to nie jest moneta z mosiądzu ? Pozdrawiam
Odpowiedz
Cactoos napisał, że niszczenie pieniędzy podlega karze, a ja wyczytałem w artykule "Jak zarobić na groszu czyli moneta warta zachodu", że nie. Podaje fragment tego artykułu i linka do niego: "Czy za niszczenie monet bądź ich sprzedaż w punkcie skupu złomu grozi jakaś kara? Zdania są podzielone. Niektórzy prawnicy wskazują art. 69 Kodeksu wykroczeń – mówi on o odpowiedzialności osób, które umyślnie niszczą, uszkadzają czy usuwają znaki umieszczone przez organ państwowy w celu stwierdzenia tożsamości przedmiotu. Inni zaś art. 288 ust. 1 kk o niszczeniu cudzych rzeczy, ale wtedy zaczyna się dyskusja, czy moje legalnie posiadane banknoty albo monety są moją własnością i czy mogę z nimi zrobić to, co mi przyjdzie do głowy, choćby przypalić banknotem cygaro czy wrzucić garść monet do głębokiej zamkowej studni.
– Polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności za niszczenie obiegowych banknotów czy monet. Takie czyny nie są penalizowane i taką też przekazaliśmy odpowiedź policji na pytanie z jej strony – przyznaje Aleksander Proksa, dyrektor departamentu prawnego NBP. – Ustawodawca powinien wprowadzać kary za czyny zagrażające bezpieczeństwu państwa, a zniszczenie monety nie jest takim czynem. Zalecenia unijne dotyczące ochrony euro sugerują jedynie, by prawo krajowe przeciwdziałało świadomemu niszczeniu znacznej ilości euro, nie precyzując przy tym pojęcia znacznej ilości."

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/rynek/poradniki/1...z2R5CY0678

Pozdrawiam
Odpowiedz
(04-20-2013, 09:35 PM)tatarata napisał(a): Mam pytanie czy to żółte 5zł, to nie jest moneta z mosiądzu ? Pozdrawiam

Tak, to jest w zasadzie mosiądz, ale dodatki zapobiegające szybkiemu śniedzeniu czynią ten stop doskonałym składnikiem lutu.

Cytat:Cactoos napisał, że niszczenie pieniędzy podlega karze, a ja wyczytałem w artykule "Jak zarobić na groszu czyli moneta warta zachodu", że nie.

Nie należy wszystkiego traktować dosłownie - zwłaszcza treści opatrzonych takim > ;-) < uśmieszkiem.

Niemniej prawo mówi:

Art. 69. Kto umyślnie niszczy, uszkadza, usuwa lub w inny sposób czyni
bezskutecznymi znaki umieszczone przez organ państwowy
w celu
stwierdzenia tożsamości przedmiotu, zamknięcia go lub poddania
rozporządzeniu władzy,podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Oraz

Art. 310. § 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Ja tam nie wiem, ale w stanie wojennym gliniarz obił mnie pałą gdy wyjąłem z kieszeni przedartą stuzłotówkę. ;-)
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
Jak bardzo prosto oprawić pioruna.
Znajomy przyniósł dwa pioruny aby zrobić wisiory dla niego i zony tylko w oprawce .
Normalnie nie robię zleceń - ale ze znajomy no i proste w wykonaniu to zrobię i pokaże .
Fotorelacja
[Obrazek: norwind-piorun1.jpg]
Zaszlifowalem troche szpice - przelecialem na gumowce - liznolem polerka.
[Obrazek: norwind-piorun2.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun3.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun4.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun5.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun6.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun7.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun8.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun9.jpg]

[Obrazek: norwind-piorun10.jpg]

Tak na marginesie dla tych co nie wiedza . Ta skamielina nazywana piorunem nie ma nic z piorunem wspólnego. Jest to skamieniały zolondek prehistorycznej ośmiornicy.Na terenie Polski Białorusi i części Ukrainy 40 milionów lat temu było morze. Z tond te znaleziska .
I dalej
[Obrazek: norwind-piorun11.jpg]
[Obrazek: norwind-piorun12.jpg]
I gotowe – przyjemnej zabawy.

cactoos napisał : gliniarz obił mnie pałą gdy wyjąłem z kieszeni przedartą stuzłotówkę. ;-)
No to miałeś chłopie szczęście ze nie trafiłeś na blacharza ten dopiero by Cie oklepał.;-)
Odpowiedz
nordwind1
Te tutki dla takiego amatora jak ja są poprostu gennialne.
Wielkie dzięki.
Jakiej grubości blachy używasz do oprawy.
Odpowiedz
Paski walcuje na oko do małych kaboszonów ciesze do większych wyższe i nieco grubsze , ale jutro zmierzę i podam.
Do oprawek (pasków) używam czystego srebra 0999. Jest bardzo plastyczne i nawet najbardziej kruchy kamień da się bez problemu zakuć.
Odpowiedz
Dzisiaj pierscionek z perla.
[Obrazek: norwind-perla1.jpg]
[Obrazek: norwind-perla2.jpg]
[Obrazek: norwind-perla3.jpg]
[Obrazek: norwind-perla4.jpg]
[Obrazek: norwind-perla5.jpg]
[Obrazek: norwind-perla6.jpg]
[Obrazek: norwind-perla7.jpg]
[Obrazek: norwind-perla8.jpg]
[Obrazek: norwind-perla9.jpg]

I ciag dalszy

[Obrazek: norwind-perla10.jpg]
[Obrazek: norwind-perla11.jpg]
[Obrazek: norwind-perla12.jpg]
I gotowe Przyjemnej zabawy.
Odpowiedz
Bardzo ładne Rozmarzony A gdzie można kupić tak ładne perły ?
Odpowiedz
Ja kopiłem je od hurtownika na targach w Hamburgu. Podejrzewam ze dostaniesz je na targach z minerałami ?????
Odpowiedz
Piękne perełki, gratuluje.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości