Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nordwind1 cos tam klepie (Fotorelacja)
To ja Ci dziękuję nordwind1, że pokazałeś piękną robotę a ja mogłem tego samego spróbować. Pozdrwawiam. Uśmiech
"Grawer Met" Paweł Tucki[url=http://www.facebook.com/MetaluBlask][/url]
Odpowiedz
nordwind1
Jeżeli możesz to napisz jak i z czego zrobić srebrny lut miękki ??? Jakie proporcje srebra i miedzi ? no i czy jeszcze coś się dodaje przy sporządzaniu lutu miękkiego ? Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
Tu jest podany skład łutów srebrnych.
http://www.alfasc.pl/luty_srebrne.html
Ja mam własną recepturę ale bardzo zbliżoną proporcjami I te same składniki
To znaczy - srebro Miedz cynk.
(do takiego topienia używam palnika z duza - gruba kncöwka Bo jak już robię to minimum 50 gram - starcza na dłużej)
Odważam odpowiednio składniki / topie w tyglu palnikiem srebro z miedzią wcześniej posypane boraksem ostrożnie zaczynam od małego płomienia aby boraks mi nie wyfrunol.
Blachę cynkowa zgniatam w jak najmniejszy kwadracik żeby ja jak najszybciej w całości zanurzyć w roztopionym srebrem z miedzią / poruszam lekko tyglem aby się upewnić czy stop jest wystarczająco płynny - I teraz to jest ważne / odwracam palnik od tygla I pęseta wkładam w płynny stop cynk. Pujdze bialozolty dym I nieciekawa koegzystencja( Cynk się częściowo spali) posypuje to boraksem I dogrzewam do stanu płynnego by odlać do wlewaka na kwadrat. (płynny lut srebra zachowuje się inaczej jak płynne srebro – różnice zaobserwujesz sam) no I walcowanie. Po kilku probach wypracujesz wlasny sklad ktory Ci najbardziej pasuje
I gotowe
Odpowiedz
Dzięki Ci bardzo za przepis, lecz czy mógłbyś podać swoje proporcje poszczególnych składników w gramach np. na wagę całości np. 50 gram gotowego lutu ? Chociaż orientacyjnie. Fajnie że wstawiasz swoje posty bo ostatnio jest pusto na forum, poza tym piękne wyroby robisz no i zazdroszczę Ci takiej pracowni. Pozdrawiam
Odpowiedz
Najprostszy sposób to stopienie czystego srebra z "żółtą" monetą.
Ponieważ niszczenie pieniędzy podlega karze ;-) najlepiej użyć monet sprzed denominacji np. takich
[Obrazek: 216503492_400.jpg]

Proporcje są następujące.
- lut twardy np. do srebra czystego ( oprawki) 1 cześć stopu z monet, na 10 części srebra 0,999
- lut uniwersalny, średni - 3 części stopu z monet na 10 części srebra 0.999.

Oczywiście najpierw roztapiamy srebro a dopiero do płynnego metalu dodajemy stop menniczy i wlewamy do wlewaka nie przegrzewając stopu nadmiernie.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
Hallo cacttoos - serdeczne dzięki za pomoc . poprosił bym Cie jeszcze o lut naprawczy - miękki. Ja wprawdzie do takich monet nie mam dostępu bo mieszkam poza granicami kraju, ale to tak - dla potomności.
serdeczne pozdrawiam.
Odpowiedz
Dodam, że tzw. lejność lutu możemy regulować również kadmem. Odrobina kadmu czyni lut lepiej płynącym. A to mój własny sprawdzony przepis na miękki lut ( 5 g złom 925, jedna sztuka jednogroszówka, 0,3 g kadmu).
Odpowiedz
srebrofigaro napisał: Dodam, że tzw. lejność lutu możemy regulować również kadmem.
Jak tak dalej pójdzie to wspólnymi silami napiszemy poradnik złotnika.

Wstawiając fotkę z pozostałymi ścinkami z ostatnich fotorelacji pomyślałem sobie ze pokażę co z tego zrobiłem jak będzie 200 wyświetleń. No proszę a tu już 500 . Cieszy mnie fakt ze tylu forumowiczow to oglada.Wyroby które pokazuje dobieram taka by początkujący mogli je wykonać.
A WIEC SPROBUJCIE I POCHWALCIE SIE:
Oto co zrobilem z tych resztek.
Fotorelacja.
[Obrazek: 020cym.jpg]
[Obrazek: 007uk.jpg]
[Obrazek: 008urx.jpg]
[Obrazek: 009dkj.jpg]
[Obrazek: 010quc.jpg]
[Obrazek: 017hj.jpg]
[Obrazek: 018xl.jpg]
[Obrazek: 021awu.jpg]
[Obrazek: 023gf.jpg]
[Obrazek: 026tqr.jpg]

I dalszy ciag.
[Obrazek: 027new.jpg]
[Obrazek: 028or.jpg]
[Obrazek: 030on.jpg]
[Obrazek: 033gx.jpg]
[Obrazek: sw5y.jpg]

I gotowy – Przyjemnej zabawy
Odpowiedz
Piękne wyroby i przy okazji można się trochę nauczyć. A tak przy okazji druga obrączka według tutoriala wyszła już chyba trochę lepiej. Uśmiech
[Obrazek: ebe0785e948bf6f5b32eb7b9f276.jpg]
"Grawer Met" Paweł Tucki[url=http://www.facebook.com/MetaluBlask][/url]
Odpowiedz
nordwind1 ten pierścionek...bajeczny, moje wielkie słowa uznania, pete... widać duże postępy...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości