Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
co to za kamień-fioletowy
#11
Wiadomo, ze zdjęć i opisu nie ma szans być pewnym. Nie mniej jednak dziękuje za pomoc i podpowiedzi Puść oczko
Odpowiedz
#12
Może być w zasadzie cokolwiek, np kwarc Uśmiech Kwarc barwiony też ślicznie zmienia barwę, mam np kwarc fioletowy, w naturalnym świetle fioletowy - a w sztucznym: jagodowy niebieski Puść oczko
Odpowiedz
#13
Ale kwarc też można zabarwić, podobnie jak agat. Z efektem aleksandrytu nie widziałem, co nie znaczy, że nie ma.
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz
#14
(02-19-2013, 11:29 AM)Przemek napisał(a): Ale kwarc też można zabarwić, podobnie jak agat.

Niezupełnie tak jak agat bo agat ma naturalnie porowatą strukturę która łatwo przyjmuje barwniki a kwarce mające dobrze wykształcone kryształy nie. Barwi się te spękane. A tutaj jak widzisz i czytasz w opisie kamień nie ma spękań.


Gdyby przyjąć taki tok rozumowania:
(02-19-2013, 11:29 AM)Przemek napisał(a): Z efektem aleksandrytu nie widziałem, co nie znaczy, że nie ma.
to wszystkie kamienie miały by efekt aleksandrytu.

Wolę stwierdzenie: nie słyszałem i nie czytałem aby kwarc posiadał efekt aleksandrytu.
Oczywiście ta wiedza jest na tu i teraz i jeśli udowodnisz że jest inaczej będę zobowiązanyRumieniec
Odpowiedz
#15
To może ustalmy, ze to aleksandryt i już.
Do opisu względnie pasuje.


[Obrazek: Alexandrite.jpg]
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#16
Postaram się wrzucić więcej zdjęć z lepszego aparatu i w różnym oświetleniu. Ale to jutro Puść oczko Widzę że narobiłam nieco zamieszania ale cieszę się, że dyskusja się rozwija.
Odpowiedz
#17
Najlepiej będzie oczywiście skierować się do gemmologa. On oceni kamień najlepiej i będziesz wiedzieć, co to za kamień, bez zbędnych domysłów i domniemań. To co tutaj teraz robimy, to chyba Kfadrat, zwykł nazywać "wróżeniem z fusów" i tak też jest.
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz
#18
Gdyby się udało, to dorzuć więcej zdjęć, dziękiUśmiech
Odpowiedz
#19
(02-15-2013, 12:28 PM)Imenoq napisał(a):
(02-15-2013, 12:09 PM)kfadrat napisał(a): czy zmienia kolor jak wsadzasz go pod swiatlo sztuczne typu zarowka w porownaniu do swiatla slonecznego? jesli nie to tez strzelam ze to ametyst
(02-14-2013, 07:24 PM)psotka8 napisał(a): Kolor zależny od oświetlenia, od fioletowo-różowego do fioletu,

Ametyst nie ma pleochroizmu.
Najprawdopodobniej syntetyczny korund.

I to się nazywa "wiedza na poziomie". Radzę przejrzeć kilka publikacji naukowych w tym podstawową książkę pana Waltera Schumanna - AMETYST POSIADA PLEOCHROIZM Puść oczko no ale cóż Ząbki Nawet wikipedia angielska o tym mówi (a jest zdecydowanie bardziej wiarygodna od polskiej).

Puść oczko
www.gemstonesempire.com

mój adres email: jaksch@gemstonesempire.com

Kamienie jubilerskie to moja życiowa pasja Serce
Odpowiedz
#20
(01-29-2014, 11:47 PM)Gemstones_Empire napisał(a): I to się nazywa "wiedza na poziomie". Radzę przejrzeć kilka publikacji naukowych w tym podstawową książkę pana Waltera Schumanna - AMETYST POSIADA PLEOCHROIZM Puść oczkoPuść oczko


Tak masz rację! Walter Schuman w swojej książce podaje że ametyst ma pleochroizm BARDZO SŁABY.
A co to oznacza – że bez dychroskopu tak naprawdę niezauważalny. Wracając do początku wątku o rozpoznawaniu kamienia był on wyraźny zmiana barwy była widoczna gołym okiem a taką mają właśnie syntetyczne szafiry.

Wracając jednak do tego pleochroizmu ametystu, niektóre źródła podają że go brak, mam nawet takie tablice gemmologiczne ale nie chce tu kwestionować wiarygodności Schumana bo jest on na pewno światowej klasy gemmologiem.


(01-29-2014, 11:47 PM)Gemstones_Empire napisał(a): AMETYST POSIADA PLEOCHROIZM Puść oczko no ale cóż Ząbki Nawet wikipedia angielska o tym mówi (a jest zdecydowanie bardziej wiarygodna od polskiej).

Puść oczko

Powołałeś się jednak też na Wikipedie a tu albo mój angielski jest tak słaby albo twój bo dla mnie
PLEOCHROIZM – NONE oznacza jego brak a nie że go posiada!


http://en.wikipedia.org/wiki/Amethyst
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości