Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Repusowany wiking
#1
Witam,wikinga repusowałem na grubej skórze(8mm grubości).

Wymiary blachy: 20cm x 20cm
Grubość blachy: 0,5 mm
Materiał: Brąz

Przy wykonywaniu repusu zmieniałem ok. 20 razy lico i rewers.
Mam zamiar wykonać jeszcze kilku wojów,ale będę już pracował na smole repuserskiej w czaszy.Mam nadzieje,że to ułatwi mi wykonanie.
Sam przygotowałem punce w/g wzorów,między innymi Angusa.(Pozdrawiam go).
   
   
(Sorry za nie najlepszą jakość zdjęćUśmiech)
Odpowiedz
#2
Dzięki, Rubikon, zdrowia nigdy za dużo. Puść oczko
Podobają mi się te prace! Bardzo plastyczne! Uśmiech
Jeśli zamierzasz następnych wojów robić w tych samych rozmiarach to polecam zamiast czaszy deskę z naniesioną na nią smołą a pod dechę złożony ręcznik czy szmatka. Maksymalne rozmiary czasz repuserskich do kupienia w sklepie są zbyt małe - 20 cm średnicy. Sam też nigdy nie robię większych. Twoi woje ledwo się zmieszczą nawet ma największej czaszy. Chyba, że zdobędziesz większą.
Cool
Odpowiedz
#3
witam,dzięki Rozmarzony właśnie mam tylko 20 cm. czasze,także zrobię tak jak mówisz na desce ze smołą mam zamiar zrobić woja średniowiecznego,legionistę rzymskiego,samuraja i indianina taki zestaw ???
Odpowiedz
#4
Piękna robota. Jedyne co mi trochę nie pasuje to palce u dłoni, ale pomimo tego naprawdę pięknie to wystukałeś. Uśmiech
"Grawer Met" Paweł Tucki[url=http://www.facebook.com/MetaluBlask][/url]
Odpowiedz
#5
witam, dzięki,mówisz o palcach trzymających młot Thora po tylu obracaniach blachy zrobiła się bardzo cienka i pokazały się drobne pęknięcia i już nie mogłem ich powiększać i tak trochę ratowałem lutowaniem Niezdecydowany .
Odpowiedz
#6
Rubicon, może robisz najprostszy błąd, łatwy do uniknięcia: zbyt rzadko wyżarzasz blachę. Jej grubość jest dość mała. Przydałaby się grubsza 0.8 mm powiedzmy. Postaraj się tłoczyć za każdym razem dość płytko i przeplatać każde tłoczenie wyżarzaniem. Gdyby to była blacha miedziana łatwiej byłoby uniknąć rozciągnięcia blachy - zmniejszenia grubości do stanu krytycznego. A miedź zawsze możesz zaoksydować oksydą na zimno do stali w paście, np Nu-Black, tworząc kolor zbliżony do brązu. I co Ty na to, kolego? Uśmiech

Poza tym jeśli repusując, tłocząc ślizgasz puncę powoli jednocześnie pobijając dość delikatnie ale z dużą częstotliwością to uzyskasz bardziej gładką powierzchnię na licu. Ponadto jeśli zadbasz o ostrość kontrastu - wyraźną, ostrą różnicę między obszarami płaskimi a wypukłymi oraz pomiędzy obszarami wypukłymi to nie musisz tworzyć aż tak wysokiego reliefu żeby uzyskać wyrazisty, plastyczny efekt.
Odpowiedz
#7
;to była pierwsza praca w brązie na cienkiej blasze,następną będę częściej wyżarzał i uważał,brąz jak wiesz jest mniej plastyczny niż miedż bardziej sprężysty nawet po wyżarzeniu.Poza tym to była pierwsza taka praca, cóż trening czyni mistrza Rozmarzony
Odpowiedz
#8
Ano czyni. I za to trzymam kciuki, facet! Biggrin
Odpowiedz
#9
-nie chwaląc się ,też bym tak blaszkę wystukał,czytałem posty i wypowiedzi ,oglądałem,chyba nie jest trudno,oj czyni...
Odpowiedz
#10
(01-14-2013, 06:39 PM)Bart123 napisał(a): chyba nie jest trudno

jakze wazne jest w tej wypowiedzi slowo "chyba" Ząbki. Co do wikinga, to nie jestem znawca repusowania ani technik podobnych, ale przyznam ze mi sie podoba. Fajnie oddane detale, szczegolnie klamra do pasa i mlot robia wrazenie. Jesli to sa poczatki, to mysle, ze niedlugo bedziemy mieli na forum samych mistrzow od klepania Puść oczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości