Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu
#1
Hej :Uśmiech Jestem tu nowa i mam do Was pytanie odnosnie przeciwwskazan do wykonywania zawodu zlotnik-jubiler. Bardzo zainteresowal mnie ten zawod lecz choruje na atopowe zapalenie skory (stopien umiarkowany) i nie wiem czy to mnie dyskwalifikuje na starcie czy nie? Nie mam alergii na nikiel, nigdy nie wystapila u mnie zadna reakcja alergiczna na bizuterie, nawet ta sztuczna. Bede bardzo wdzieczna za wszelkie odpowiedzi udzielone w tym temacie, niestety w internecie brak informacji na ten temat. Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#2
Głównym przeciwwskazaniem jest ślepota.
Dużym utrudnieniem będzie brak dłoni lub rąk ale dla zdeterminowanych to nie przeszkoda.
Atopowe zapalenie skory może utrudniać relacje z klientem ale ubierzesz się w burkę i nikt nie zauważy Język
Odpowiedz
#3
Haha. wyglad akurat nie jest problemem, a raczej rzadko poniewaz gdy nie ma czynnika zaostrzajacego chorobe zmiany pojawiaja sie u mnie raz na kilka lat (stopien umiarkowany). Chodzi mi bardziej o to jakie jest ryzyko jesli chodzi o czynniki wywolujace reakcje alergiczne, biorac pod uwage to ze nie mam alergii na metale. Wiem ze sa rozne chemikalia, czy czesto dochodzi do alergii podczas uzywania ich i jak czesto sie ich uzywa? Sa zawody ktore sa stanowczo odradzane przy AZS a jednak sa osoby ktore pracuja np w farmacji i poprzez stosowanie roznych sposobow potrafia uniknac lub zalagodzic reakcje alergiczne. Zawod jubilera nie jest jakos bardzo odradzany ale chcialabym sie najpierw upewnic jak to faktycznie wyglada i czego moge sie spodziewac.
Odpowiedz
#4
kwasy, pył, uszkodzenia mechaniczne, odczynniki, temperatura
Odpowiedz
#5
Perełka - nie jestem lekarzem i nie posiadam wiedzy na temat "czynników zaostrzających". Sama też pewnie nie wiesz co jest główna przyczyną podrażniającą....

simoniculus wymienił z czym się zetkniesz podczas pracy, ale w zasadzie to i wracając ze spożywczego spotkam się z przynajmniej połową z nich.
Noś gogle, maseczkę do polerowania, zrób wyciąg przy dygestorium, nie pij i nie nacieraj się kwasem - przestrzegaj BHP a nic nie powinno się dziać.
Odpowiedz
#6
Hej Uśmiech przemyślałam sprawę i zgłębiłam temat przez jakiś czas i doszłam do wniosku że jest to zbyt duże ryzyko dla mnie, przede wszystkim codzienna styczność z kwasami. Myśle jeszcze nad szlifowaniem kamieni szlachetnych, czy to waszym zdaniem jest bezpieczne przy AZS? I czy przydatne jest przy tym wyksztacenie w zawodzie optyk-mechanik?
Odpowiedz
#7
Przydatne. Optycy polerują soczewki i lustra mikroproszkiem diamentowym, tym samym którym poleruje się kamienie.
Przy polerowaniu też czasami używa się kwasów- HCI , octowy, szczawiowy. No może nie do samego polerowania, ale przed cięciem kryształu czasami trzeba pozbyć się z jego powierzchni drobin innych minerałów lub skały macierzystej. No i wtedy robimy kąpiel w kwasie. Myślę, jak pisał kolega Szrapnel, że zachowując zasady BHP nic ci nie grozi, to smog uliczny zaszkodzi ci więcej niż chemia złotnicza.
apsolwent oślej łafki
Odpowiedz
#8
Ok, dziękuję za odpowiedź. A wiesz moze gdzie ksztalcic sie w zawodzie szlifierza kamieni? Wiem tylko tyle ze SRJ prowadzi platny kurs szlifierzy i nic poza tym nie znalazlam..
Odpowiedz
#9
Popieram - najważniejsze jest przestrzeganie zasad BHP, a wszystko inne jest do ogarnięcia Uśmiech
Życie to tylko tkanina przyzwyczajeń - Henri Frederic Amiel
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości