Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Srebro-pallad
#1
Za jakiś czas planuję startować z mokume srebro-pallad. Jako że srebro jest materiałem niżej topliwym, teoretycznie powinno być identycznie jak srebro-miedź... A później dowiedziałem się o wszystkich dziwnych właściwościach obróbki platyny i trochę się przestraszyłem. Pytanie: robić identycznie jak srebro-miedź i wyjdzie czy jest coś na co muszę uważać/co muszę wiedzieć?
Odpowiedz
#2
Wyjdzie.
Jeszcze zalezy jaki stop konkretnie chcesz uzyc.
Czyste srebro i czysty pallad?
Platyna nie ma zadnych dziwnych wlasciwosci. Co masz konkretnie na mysli?
Co inne pallad - nie mozna go stopic palnikiem. W sensie da sie ale bedzie raczej kiepskiej jakosci wlewek. roztopiony Pallad rozpuszcza w sobie duuuuuuzo tlenu(wiecej niz srebro) i w momencie stygniecia oddaje je do otoczenia(tak jak srebro) Skutkuje to tym ze metal ma gąbczastą stukture ktora nie nadaje sie zbytnio na obrobki. Niby byla kiedys firma w UK co zrobila topnik do palladu i podobno to dzialalo. Ale firma juz nie istnieje Ząbki Moze producenci prozniowych indukcyjnych maszyn do topienia ich wykosili? Ząbki
Pallad trzeba topic w oslonie argonu.
Niby michael zimmerman odnosil jakies tam sukcesy w topieniu palnikiem bez magicznych topnikow i nawet dawalo rade.
Odpowiedz
#3
Platyna: chciałeś powiedzieć, że nie ma żadnych dziwnych właściwości jeśli tylko nie chce jej lutować albo grzać palnikiem propanowym? Puść oczko Pół roku temu jeszcze nie wiedziałem prawie nic o jubilerstwie Puść oczko dla Ciebie wiedza ogólna jest dla mnie nowością.

Co do materiałów, srebro 930 (nie używałem jeszcze czystego i nie widzę chyba sensu) i stop palladu... Szczerze mówiąc jaki uda mi się dorwać.
Jak rozumiem dopiero stopiony pallad absorbuje tlen, czyli jeśli przy mokume z blach obłożę węglem, dam temperaturę na 1100 i będę czekał, aż się dobrze sklei dyfuzyjnie to właściwie nie mam się czym przejmować? W przeciwnym razie będę musiał celować w jakąś wysoką domieszkę miedzi.
Z kolei patrząc na kolory albo białe złoto z palladem, albo Pd 950 (zakładam, że pozostałem 50 to miedź?)
Odpowiedz
#4
Na temat platyny mozemy porozmawiac w temacie o platynie. Ale grzac sobie mozesz palnikiem na propan ile chcesz tyle ze nic jej tym nie zrobisz bo za niska temperatura. Musi byc propan-tlen wtedy to co innego. Nie moze byc ACETYLEN poniewaz moze zanieczyscic stop powodujac jego kruchosc. Nie mniej jednak to nie sa DZIWNE wlasciwosci tylko zupelnie normalne. Po prostu robi sie troche inaczej niz w srzebrze czy złocie. Spojrz na biale złoto niklowe a biale zloto palladowe - niby zloto a tez wymaga troche innego podejscia podczas grzania.

Uzywajac czystego srebra w mokume masz ten plus ze ono sie nie utlenia wiec latwiej bedzie zgrzac warstwy.
Stop palladu raczej ciezko bedzie ci dostac poniewaz w polszy ogolnie ciezko jest dostac gotowe stopy - aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Moze byc z miedzia, moze byc ze srebrem, moze byc z innymi domieszkami.

Pallad w stanie cieklym rozpuszcza w sobie tlen jako Pallad. Chodzi o pierwiastek. Jest bedziesz mial stop ten efekt moze byc troche mniejszy jednakze bedzie wystepowal. Pallad podobnie jak platyna nie lubi węgla - ktory moze powodowac ze stop stanie sie kruchy. Dlatego trzeba by bylo zrobic jakies probki czy to przejdzie. W zasadzie mozna robic bez tego wegla. Robisz palnikiem czy w piecu elektrycznym?

W polszy Najświętszy Urząd Probierczy uznaje 3 proby palladu: 999, 850 i 500. Wszystko innego co zrobisz pomiedzy jest zaokraglane w dół. Oczywiscie urzad swoje a zycie swoje.

Co do temperatury to zle. Bo jak dasz 1100 to ci srebro poplynie i bedziesz mial kulke srebrno-palladowa o blizej nieokreslonej probie. Temperature ustawiasz dla metalu na najnizszej temperaturze topnienia. Dla tego czasami robi sie na dwa razy jesli masz trzy metale o bardzo duzych roznicach temperatury topnienia. Lub robisz srebro pomiedzy kazdym z nich.
Odpowiedz
#5
Grzeję piecem gazowym, budowa palnika jak w kowalskim (i tak też go często używam) tylko drzwiczki od przodu nie od boku komory i ogólnie grubsza izolacja i mniejsza komora dla wyższych temperatur/niższych strat niż w standardowych do kucia.

Co do czystego srebra w mokume, właśnie bałem się tego pochłaniania tlenu, jak grzeję w silnie redukcyjnej atmosferze to i tak nie mam utlenień wewnątrz materiału, a wolałem nie sprawdzać czy zostaną mi bąble tlenu w środku. Ale mogę się mylić, jeśli uważasz, że warto to następna paczka będzie na czystym, w najgorszym razie pójdzie w kwas.

Co do "dostawania w Polsce" Dlaczego właściwie nie ma tutaj działu "targowisko" na forum nożowym z którego mnie przywiało sprawdza się on świetnie. (w końcu czasem komuś blacha zostanie, albo dostęp do większej ilości materiału w dobrej cenie i chce go kupić "na spółkę", lub po prostu, jak ja, nie ma technologii do wykonania czegoś czego potrzebuje).

Kolejna cenna informacja z tym węglem.
Odpowiedz
#6
Cytat:Co do "dostawania w Polsce" Dlaczego właściwie nie ma tutaj działu "targowisko" na forum nożowym z którego mnie przywiało sprawdza się on świetnie. (w końcu czasem komuś blacha zostanie, albo dostęp do większej ilości materiału w dobrej cenie i chce go kupić "na spółkę", lub po prostu, jak ja, nie ma technologii do wykonania czegoś czego potrzebuje).



Jest dział "PYTANIA OGŁOSZENIA" ale może jest zbyt ogólny i takie "targowisko" trafiło by do ludzi.
Przed zastosowaniem czyiś rad, ,... proszę zapoznać się z lekarką lub farmaceutką. Ponieważ wiedza i doświadczenie zdobyte z nieujawnionego źródła może zaszkodzić Tobie lub osobom w Twoim otoczeniu.
Głupota nie boli ale za to ile kosztuję......

Odpowiedz
#7
Na OLX jest złom palladu z srebram, jak by kogoś interesowało.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości