Wszystko o jubilerstwie
Rafiancja srebra - jak ? - Wersja do druku

+- Wszystko o jubilerstwie (http://www.srebrnie.pl)
+-- Dział: SREBRNE FORUM (http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: CHEMIA (http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Rafiancja srebra - jak ? (/showthread.php?tid=2294)



Rafiancja srebra - jak ? - pawel__ - 07-29-2015

Witam.

Mam ok 300g srebrnych odpadków/opiłków/wiórów itp. Czy ktoś mógłby pomóc w temacie rafinacji srebra ? Jak to zrobić? 300g z czego pewnie zrobi się 250g to trochę mało, żeby oddać do firmy rafinującej metale więc chciałbym sam to zrobić.

Pozdrawiam


RE: Rafiancja srebra - jak ? - Erddill - 07-29-2015

(07-29-2015, 09:47 AM)pawel__ napisał(a): Witam.

Mam ok 300g srebrnych odpadków/opiłków/wiórów itp. Czy ktoś mógłby pomóc w temacie rafinacji srebra ? Jak to zrobić? 300g z czego pewnie zrobi się 250g to trochę mało, żeby oddać do firmy rafinującej metale więc chciałbym sam to zrobić.

Pozdrawiam

wujek Zastawniak ladnie to opisal ... tak na szybko to jesli to samo srebro to porzadnie magnesem przeczesac , stopic w tyglu odlac do wiadra ...stopic jeszcze raz . Jak bedzie sie kruszyc czy inne problemy to kombinowac z rafinacja ...zasiegajac rady wujka Zastawniaka 


RE: Rafiancja srebra - jak ? - mnap89 - 07-29-2015

(07-29-2015, 09:47 AM)pawel__ napisał(a): Witam.

Mam ok 300g srebrnych odpadków/opiłków/wiórów itp. Czy ktoś mógłby pomóc w temacie rafinacji srebra ? Jak to zrobić? 300g z czego pewnie zrobi się 250g to trochę mało, żeby oddać do firmy rafinującej metale więc chciałbym sam to zrobić.

Pozdrawiam

Wcale ze nie malo. Ja teraz oddalem chyba 13 gram opilkow zlotych i 54 gramy opilkow srebrnych do rafinacji w PROMA SREBRO. Rafinacja zlota to koszt 1 zł netto za gram; srebro zas 150 zł netto za kilogram. Jedyny minus to koszty wysylki ktore trzeba doliczyc...

Dzwonilem po kilku firmach to ruzne ceny slyszalem. nawet gdzis mi powiedzieli 100 zł oplata minimalna Język a inni w ogle nie podejmuja sie malych ilosci.

Robilem rafinacje srebra samemu z dobrym skutkiem ale w zwiazku z tym ze ze zlotem nie chce mi sie grzebac to oddalem srebro przy okazji.

Srebro do rafinacji srebra potrzebujesz kwas azotowy i solny.

Topisz na granulat lub blache ktora pozniej walcujesz cieniutko i tniesz na male kawalki- najlepiej jeszcz je pozniej skrecic co by nie lezaly plasko. Zalewasz kwasem azotowym z dodatkiem wody destylowanej - sam stezony kwas dziala wolniej nie wiedziec czemu. I to sie wszystko rozpuszcza ladnie. to co zostanie filtrujesz. i pozniej aby wytracic srebro wrzucasz czysta miedz i dostajesz czyste srebro lub dodajesz soli kuchennej i dostajesz chlorek srebra, ktory dokladnie pluczesz w destylowanej wodzie kilka razy (3-5) i pozniej ten chlorek zalewasz kwasem solnym i wrzucasz cynk. cynk sie rozpuszcza a chlorek srebra zamienia sie w srebro, ktore pozniej pluczesz w destylce (3-5 razy). Otrzymany pylek topisz i masz czyste srebro.

RAFINACJA SREBRA KWASEM AZOTOWYM NIE JEST TRUDNA ALE MOZNA NABAWIC SIE POWAZNYCH POPAZEN KWASEM AZOTOWYM; POPARZYĆ DROGI ODDECHOWE OPARAMI KWASU; ZATRUĆ SIĘ DYMEM(JAKIES TAM AZOTANY NIE PAMIETAM CO KONKRETNIE) KTORY TOWARZYSZ ROZPUSZCZANIU METALI W KWASIE AZOTOWYM - ZATRUCIE LUB SMIERC.

TAKZE JESLI NIE UMIESZ, NIE MASZ SPRZETU, NIE ZNASZ SIE NA TYM.... ODDAJ TO SPECJALISTOM NIECH ZROBIA TO ZA CIEBIE. KOSZT JEST NIEWIELKI A OSZCZEDZISZ DUUUZO CZASU I SWOJE ZROWIE.