Wszystko o jubilerstwie
odzysk złota - Wersja do druku

+- Wszystko o jubilerstwie (http://www.srebrnie.pl)
+-- Dział: SREBRNE FORUM (http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: PYTANIA - OGŁOSZENIA (http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: odzysk złota (/showthread.php?tid=2096)

Strony: 1 2 3


odzysk złota - kafarleszno - 03-05-2015

Odzysk złota z papieru ściernego, pasty polerskiej, tygli i innych odpadów z pracowni.
Dobra wydajność procesu dzięki ciągłej współpracy z Politechniką Wrocławską.
663 158 854


RE: odzysk złota - kfadrat - 03-05-2015

z ciekawosci, jaki jest +/- odpad z takiego odzysku? A wlasciwie z zatkanego papieru i zbitych tarcz ile wagowo mniej wiecej da sie odzyskac?


RE: odzysk złota - kafarleszno - 03-06-2015

(03-05-2015, 12:51 PM)kfadrat napisał(a): z ciekawosci, jaki jest +/- odpad z takiego odzysku? A wlasciwie z zatkanego papieru i zbitych tarcz ile wagowo mniej wiecej da sie odzyskac?

W zależności od prób złota i ilości srebra polerowanych przez złotnika, techniki polerowania, rodzaju pasty czy papieru ściernego zależy ile złota znajdzie się w odpadkach dostarczonych do odzysku. 
Dla pasty polerskiej - na kilogram odpadu minimalnie wychodziło ponad 20 gram złota próby >900. Zdarza się też grubo ponad 100 gram. Tak że widełki są duże.
W papierach ściernych natomiast - w kilogramie odpadków znajduje się w skrajnych przypadkach zaledwie kilka gram złota. Najczęściej jest to jednak 20-30 gram. Dobre rezultaty daje papier Mirka Finland. Tam udało mi się uzyskać ponad 190 gram złota z kilograma papieru. 
Cały czas mówię tutaj o próbie 960-996. 
Jeżeli chodzi o odpad z odzysku, to zbierając sączki itp. z kilkunastu procesów zwykle uzyskuje się około 2 gramy złota. Wydajność jest zatem wysoka.


RE: odzysk złota - Pampalini - 03-06-2015

A rafinacja elektroniki ( w 90% z Pc) też jest w opcji.
Kiedyś wyskubałem z płyt głównych i nie tylko wszystkie łącza i co tylko było pozłacane (około 10 pc rozebrałem)
Pozdro z Głogowa po sąsiedzku.


RE: odzysk złota - kafarleszno - 03-06-2015

Elektronika to temat rzeka, trzeba z niej odpowiednie rzeczy wyłowić. Im starsza elektronika, tym więcej metali szlachetnych. W nowym sprzęcie coraz cieńsze warstwy kładą. 
Jeżeli chodzi o komputery, najwięcej złota miały np. polskie Odry. Ale teraz są już praktycznie nie do zdobycia.
Wchodziłem kiedyś na pewną anglojęzyczną hinduską stronę, było tam całkiem fajne zestawienie dotyczące "nowej elektroniki" - PC i telefony komórkowe. Nie pamiętam dokładnych wartości, ale żeby uzyskać np. 4 gramy złota, trzeba 100 procesorów, 10 kg płyt głównych, 1000 baterii telefonicznych. Obrazuje to skalę, jak niewielkie ilości złota są obecne w dzisiejszym sprzęcie elektronicznym. Jeśli jesteś zainteresowany lekturą, postaram się odnaleźć tą stronę.
Elektronika, którą ja obecnie przerabiam, to głównie odzysk srebra. Mam kilku klientów którzy dostarczają mi styki od jakiś starych maszyn. Krajowe i zagraniczne. Tam zawartość srebra wynosi od ponad 40 aż do 75 procent. Jest to więc dość opłacalne.

Odnośnie Twojego "PC sprzętu" - nie wiem jaki on jest stary. Możesz pozbierać więcej, ale też można sprawdzić ile te 10 sztuk zawiera złota. Wyślę Ci wiadomość na priv jak będę wybierał się do Głogowa.

Pozdrawiam


RE: odzysk złota - Pampalini - 03-06-2015

Albo ja do Leszna podskocze jak będe miał kiedyś wolną chwile.


RE: odzysk złota - mnap89 - 02-20-2016

Szukam kto odzyskuje zloto/srebro/pallad z papierów/podłogi/polerki/boraksu.
Wazne aby odyskac metal w formie czystej.
Mozecie kogos polecic?
Wime, ze proma tez sie tym zajmuje - szukam jeszcze innych osob/firm oraz opinii.


RE: odzysk złota - kfadrat - 02-22-2016

przeciez takie cos powinien robic kazdy kto zajmuje sie rafinacja... A jak sie bardzo krzywi, to proponuje moj sposob na przerobienie tego na forme stala:

garnek + benzyna/alkohol/cokolwiek co sie zapali. Wrzucic to do wszystko do gara, papiery sie spala, tarczki sie stopia, potem wszystko do jakiegos starego tygla i wylewamy na wode zeby wszelkie pyly i inne cuda zostaly na wodzie i tak pare razy. Takim sposobem otrzymujemy stopiony metal ktory nadaje sie do rafinacji


RE: odzysk złota - kolorowy - 02-22-2016




RE: odzysk złota - mnap89 - 02-22-2016

Wiekszosc firm do ktorych dzwonilem w tej sprawie oddaja tylko złoto - co jest kompletnie bez sensu. Chyba bede musial zrobic to samemu...